Czy wy wiecie, że jesteśmy z Radomia?

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 06.08.2017 17:45

Pątnicy z diecezji radomskiej dołączają do sieci pielgrzymek idących przez Polskę na Jasną Górę. Na szlaku są już 4 kolumny: dwie radomskie, skarżyska i starachowicka. Za 3 dni dołączy opoczyńska.

Radomska pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz 39. Radomska pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz 39.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W tym roku hasłem pielgrzymki są słowa: "Idźcie i głoście". W Radomiu pielgrzymi tradycyjnie spotkali się na placu Wyższego Seminarium Duchownego gdzie Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik.

W homilii ordynariusz odwołał się do sceny przemienienia Pańskiego. - Pan Jezus niejako uprzedzając zmartwychwstanie ukazał trzem uczniom swą chwałę, by przygotować ich na swoją mękę i śmierć. To dlatego św. Piotr napisał potem: "Nie za wymyślonymi mitami postępowaliśmy, ale nauczaliśmy jako naoczni świadkowie". On przyjął Chrystusa, czego wyrazem było wyznanie: "Panie, Ty wszystko wiesz! Ty wiesz, że Cię kocham". To droga dla każdego chrześcijanina - mówił bp Tomasik. Przypomniał także postać ks. Romana Kotlarza, męczennika radomskiego protestu robotniczego z czerwca 1976 r., który pobłogosławił idących w demonstracji, a potem wstawiał się w kazaniach za represjonowanymi. Nachodzony i bity na plebanii w Pelagowie, gdzie był proboszczem, zmarł 18 sierpnia 1976 r.

- Ks. Kotlarz stanął po stronie osób, którzy cierpieli i doświadczali głodu. To jeden z bohaterów i jedna ofiar słynnych wydarzeń czerwcowych 1976 roku. Był wśród tych ludzi, niektórzy jeszcze żyją. Był tam jako duszpasterz. Modlił się z nimi i błogosławił. Ale potem przypominał ważne prawdy - mówił ordynariusz.filmu

Osoba ks. Kotlarza została przypomniana z tej racji, że na placu wymarszu pielgrzymki obecna była ekipa, która rozpoczęła już kręcenie „Klecha”, którego bohaterem jest właśnie ks. Kotlarz.

Filmowcy nagrywali piosenki, które pątnicy śpiewali 40 lat temu na szlaku. Wśród nich były "Czarna Madonna" i "Czy wy wiecie, że jesteśmy świątynią?". W 1976 r. w drugiej zwrotce pielgrzymi śpiewali "Czy wy wiecie, że jesteśmy z Radomia?", a witający ich doskonale wiedzieli, do jakich wydarzeń odwoływały się te słowa.

W tym roku pielgrzymi znów zaśpiewali te piosenki, najpierw na rozpoczęcie Mszy św. była to "Czarna Madonna". Po Eucharystii śpiewy obu piosenek wykonano kilkakrotnie, z towarzyszeniem zespołu i przy śpiewie samego pątniczego tłumu. Znów rozległo się "Czy wy wiecie, że jesteśmy z Radomia?".

Potem grupa za grupą pielgrzymi ruszyli na szlak. Na Jasną Górę wejdą 13 sierpnia.

Śpiew pątników nagrywała ekipa filmu "Klecha" Śpiew pątników nagrywała ekipa filmu "Klecha"
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość