Zaproszenie na jubileusz w Błotnicy

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 13.08.2017 10:20

W tych dniach mija 40. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. To była ostatnia przed wyborem na Stolicę Piotrową koronacja, jakiej dokonał kard. Karol Wojtyła.

Rocznicowe obchody przygotowali opiekunowie miejsca, ojcowie paulini, pod przewodnictwem opata o. Piotra Urbanka Rocznicowe obchody przygotowali opiekunowie miejsca, ojcowie paulini, pod przewodnictwem opata o. Piotra Urbanka
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Uroczystościom we wtorek, 15 sierpnia o 12.00, będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik, który zaprasza do Błotnicy wszystkich diecezjan.

„Czcigodni Księża
Drogie Osoby Życia Konsekrowanego
Drodzy Siostry i Bracia

W dniu 21 sierpnia 1977 roku Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła, Metropolita Krakowski, dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. W homilii Dostojny Celebrans kierował wówczas gorącą prośbę do Matki Bożej: „Matko Pocieszenia, wejdź w życie naszych rodzin… wejdź w życie, naszej Ojczyzny, Polski drugiego tysiąclecia. Wejdź Ukoronowana Służebnico Pana”.

Drodzy Siostry i Bracia. Serdecznie zapraszam na nasze dziękczynienie za tę koronację wspominając 40. rocznicę tego, niezwykłego wydarzenia.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, w dniu 15 sierpnia, o godzinie 12.00, w Sanktuarium w Błotnicy, podczas uroczystej Eucharystii będziemy dziękowali Panu Bogu za obecność Matki Bożej w historii zbawienia, w życiu Kościoła, naszej Ojczyzny i każdego z nas oraz za koronację obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Serdecznie zapraszam

Henryk Tomasik, Biskup Radomski”.

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia pochodzi z XIV w.   Łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia pochodzi z XIV w.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Stara Błotnica, leżąca 20 km na północny-zachód od Radomia, należy do najstarszych miejscowości ziemi radomskiej. Przed okresem rozbiorów był to teren, w których nieco na północ od tego miejsca biegła granica między Małopolską a Mazowszem. Pierwsza zachowana wzmianka pochodzi z 1237 r., z dokumentów księcia mazowieckiego Bolesława Konradowica, gdzie wymieniony jest niejaki rycerz Bogusz z Błotnicy.

Natomiast parafia powstała na pewno przed 1403 r. Wiadomo, że istniał tu wtedy drewniany kościół poświęcony św. Piotrowi, który ufundowali Błotniccy herbu Doliwa. Niedługo potem pojawił się w nim obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Nieznane są ani pochodzenie, ani artysta, który namalował obraz. Nieżyjący już historyk sztuki ks. Stanisław Makarewicz pisał: „Obraz jest uważany za bizantyński o typie Hodegetrii i zapewne pochodzi z końca XIV w., może ze szkoły włoskiej. Madonna z Dzieciątkiem po swej lewej stronie jest komponowana frontalnie. Głowa Matki Boskiej jest lekko pochylona ku Dzieciątku, którego główka ujęta jest w trzech czwartych. Odmiana ta przez niektórych badaczy uważana jest za odrębny typ zwany Peribleptos. Ten typ Madonny z Dzieciątkiem występuje już w wyrobach z kości słoniowej z w. X, a także w malarstwie mozaikowym i tablicowym”.

Obecny murowany kościół zaczęto wznosić w 1759 roku. Na ten cel odziedziczony majątek przeznaczył ks. Sebastian Skórkowski. Prace trwały do jego śmierci w 1781 r. Wznowiono je dopiero w 1852 roku. 16 lat później nową świątynię konsekrował bp Michał Juszyński, nadając jej tytuł Narodzenia NMP. On także nakazał, by cudowny obraz przenieść z bocznej kaplicy do ołtarza głównego. W lutym 1963 roku bp Jan Kanty Lorek ogłosił kościół w Błotnicy sanktuarium maryjnym diecezji sandomierskiej.

Biskup Gołębiowski podjął starania o pozwolenie na koronację, które wydał papież Paweł VI. Koronacja odbyła się 21 sierpnia 1977 r. Przed tym aktem obraz został poddany konserwacji, którą przeprowadził prof. Karol Dąbrowski. W jej wyniku odsłonięta została starsza warstwa, ukazując pierwotny, ładniejszy obraz, który w 1868 r. został „odnowiony”, zresztą nie pierwszy raz, przez nieznanych, mało kompetentnych restauratorów.

Murowany kościół w Błotnicy został konsekrowany w połowie XIX w. Jego budowa rozpoczęła się w 1759 r.   Murowany kościół w Błotnicy został konsekrowany w połowie XIX w. Jego budowa rozpoczęła się w 1759 r.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość