Rdzeń współczesnej demokracji

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 16.10.2017 15:49

- Bardzo ważne jest, żeby o rodzinie mówić jako o naturalnym związku kobiety i mężczyzny - powiedziała Lucyna Wiśniewska.

Lucyna Wiśniewska (z lewej) była współorganizatorem konferencji w Warszawie Lucyna Wiśniewska (z lewej) była współorganizatorem konferencji w Warszawie
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Narodowy Komitet Obchodów Dnia Praw Rodziny zaprosił na Ogólnopolską Konferencję „Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji” zorganizowaną z okazji Dnia Praw Rodziny. Konferencję objął patronatem honorowym prezydent Andrzej Duda. Konferencja odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przy ul. Wiejskiej w Warszawie.

Dzień Praw Rodziny przypada w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Ustanowienie tego dnia jest wystawionym papieżowi szczególnym pomnikiem upamiętniającym jego nauczanie o rodzinie.

Konferencję prowadził poseł Tadeusz Woźniak, przewodniczący Narodowego Komitetu Obchodów Dnia Praw Rodziny. Przedstawił on również historię ustanawiania Dnia Praw Rodziny w prelekcji „Długa historia krótkiej uchwały”.

Jednym z prelegentów, który szczególnie przykuł uwagę słuchaczy, był Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Mówił on m.in. o zmianie prawa i działaniach rządu, w wyniku których poprawiła się sytuacja materialna rodzin - dzieci nie są odbierane rodzicom z powodu ubóstwa oraz zwiększono ściągalność alimentów.

Konferencja obejmowała zagadnienia praw rodziny w oparciu o zapisy zawarte w Karcie Praw Rodziny i jest wkładem w ogólnonarodową dyskusję, zasygnalizowaną już przez prezydenta RP, nad kształtem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która powinna uwzględnić prawa rodziny i ich respektowanie w całym prawodawstwie.

O wychowaniu do znajomości praw rodziny w praktyce duszpasterskiej mówił ks. Kazimierz Kurek, krajowy duszpasterz rodzin w latach 1985-1996   O wychowaniu do znajomości praw rodziny w praktyce duszpasterskiej mówił ks. Kazimierz Kurek, krajowy duszpasterz rodzin w latach 1985-1996
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
- Moja obecność na konferencji wynikała z zaangażowania w działalność w Narodowym Komitecie Obchodów Dnia Praw Rodziny. Z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Katolickiej Nauki Społecznej został powołany Narodowy Komitet Obchodów Dnia Praw Rodziny, w skład którego weszli aktualni posłowie oraz byli posłowie z kilku kadencji, m.in. dlatego zostałam do tego komitetu również zaproszona. W związku z tym czułam się zobowiązana zaprosić większą grupę osób z Radomia i okolic. Radom podczas konferencji reprezentowało ok. 35 osób - powiedziała Lucyna Wiśniewska, posłanka na Sejm V kadencji (2005-2007).

- Gdy byłam posłem, działałam w Komisji ds. Rodziny i Praw Kobiet, wiec jest to jakby kontynuacja mojej wieloletniej działalności. Bardzo ważne jest, żeby mówić o rodzinie jako o naturalnym związku kobiety i mężczyzny. W ostatnich latach bardzo zostało to zliberalizowane. My, jako Polska, jako jeden z dużych i ważnych krajów w Unii Europejskiej, powinniśmy głośno mówić, czym jest rodzina. Że to związek kobiety i mężczyzny, który jest w stanie dać światu dzieci w sposób naturalny. Europa musi wrócić do wartości chrześcijańskich, bo inaczej przepadnie - podkreśla L. Wiśniewska.

Przedmiotem konferencji były również tematy omawiające rodzinę w ujęciu społecznym - jeśli chodzi o wychowanie do patriotyzmu - czy też związane z sytuacją ekonomiczną rodzin.

- Cieszę się, że skończy się zabieranie dzieci rodzinom niewydolnym finansowo. Utrzymanie dziecka w domu dziecka czy rodzinie zastępczej wymaga konkretnych pieniędzy. Te pieniądze powinno się skierować do tej rodziny, która finansowo sobie nie radzi, ale tam jest więź, są uczucia miłości między rodzicami i dziećmi. Takie rodziny powinno się wspierać, dawać im szansę na znalezienie pracy, żeby ci rodzice swoje funkcje mogli godnie wypełniać - podsumowuje L. Wiśniewska.

W konferencji udział wzięło ponad 450 osób. Wśród nich byli reprezentanci Rządu, Sejmu, Senatu, samorządów wszystkich szczebli, świata nauki, środowiska nauczycieli, mediów, duszpasterstwa rodzin, organizacji pozarządowych - działających na rzecz rodzin, dzieci, praw rodziców - a także samych rodziców zainteresowanych tymi zagadnieniami.