Dzisiaj prosimy o siłę dla nas

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 11.11.2017 19:00

- Dzisiaj prosimy o siłę dla nas, abyśmy potrafili zachować system praw i wartości, które kształtowały ducha Europy, ducha naszego narodu - powiedział bp Henryk Tomasik, z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości.

Uczestnicy uroczystości przeszli od katedry na Plac Konstytucji 3 Maja Uczestnicy uroczystości przeszli od katedry na Plac Konstytucji 3 Maja
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W Święto Niepodległości, w południe, rozpoczęła się w radomskiej katedrze Msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył bp Henryk Tomasik. Podczas Eucharystii obecne były poczty sztandarowe i przedstawiciele służb mundurowych.

- Dziękujemy za dar wolności, który jest owocem wielkiego wysiłku ducha narodu, ducha Polaków. Stajemy z dziękczynieniem za tych, którzy kształtowali tego ducha, także przez Polski Hymn Narodowy. Dzisiaj stajemy także z wielką modlitwą błagalną, abyśmy dobrze korzystali z daru wolności społecznej i osobistej – mówił w homilii bp Tomasik. Powiedział o niebezpieczeństwach, jakie nam zagrażają. To utrata wartości, zanik wrażliwości na to, co cenne i naprawdę wartościowe.

- Tym bardziej, że wielkim bóstwem staje się to, co mówi Unia Europejska. A twórcą tej wspólnoty jest Robert Schuman, kandydat na ołtarze. Był głęboko wierzącym katolikiem. Jak daleko odeszła Europa od twórców Unii Europejskiej? Tak daleko, że krzyż przeszkadza. Przeszkadza św. Jan Paweł II. Jak daleko my Polacy możemy odejść, jeżeli zagubimy ducha narodu? - pytał ordynariusz. - Dzisiaj prosimy o siłę dla nas, abyśmy potrafili zachować system praw i wartości, które kształtowały ducha Europy, ducha naszego narodu. Aby każdy z nas był wierny tym wartościom, które przyniósł Jezus Chrystus. „Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam”. To dla nas perspektywa.

Kończąc homilię bp Tomasik, nawiązując do słów kardynała Kard. Gerharda Müllera „Jeszcze Polska nie zginęła, póki, my wierzymy” powiedział: - Jeszcze Polska nie zginęła, póki my kochamy. Jeszcze Polska nie zginęła, póki my wierzymy i kochamy Pana Boga, ojczyznę i drugiego człowieka. Niech tak się stanie.

Po liturgii uczestnicy Eucharystii przemaszerowali na Plac Konstytucji 3 Maja. Tam, przy Grobie Nieznanego Żołnierza została wystawiona warta honorowa i wciągnięto flagę na maszt. Okolicznościowe przemówienie powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Uroczystość była tradycyjnie okazją do wręczenia odznaczeń. Wśród osób odznaczonych był prezydent R. Witkowski, który otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, przyznany przez Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Po salwie honorowej i apelu poległych delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W radomskich obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych, młodzież szkolna i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.