Z szachami w 2018 rok

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 03.01.2018 12:32

Może to podpowiedź dla tych, którzy chcą doskonalić umiejętność logicznego myślenia.

Marek Niedźwiecki od 35 lat niestrudzenie propaguje wśród młodych ludzi grę w szachy Marek Niedźwiecki od 35 lat niestrudzenie propaguje wśród młodych ludzi grę w szachy
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Nie tylko w Radomiu gra w szachy kojarzy się z osobą Marka Niedźwieckiego, który tę królewską grę propaguje niestrudzenie od 35 lat. Pierwsze szachowe kroki stawiał pod okiem swojego taty, gdy miał niespełna 9 lat. Jako kilkunastoletni chłopak zastanawiał się, dlaczego gry w szachy nie uczą w szkole, przecież to także dyscyplina sportowa. Wtedy też postanowił, że kiedyś dołoży wszelkich starań, aby propagować tę grę w szkołach. Pan Marek pochodzi z Ciechanowa, a do Radomia przeprowadził się 35 lat temu. I tak jak postanowił - wchodził z szachami do szkół. Jak podkreśla, jest wielu młodych ludzi, w każdym środowisku, którzy chętnie poznają tajniki tej gry.

Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia” w Radomiu zaprosił na szachowy jubileusz Marka Niedźwieckiego. W jego programie znalazła się symultana, był akcent muzyczny, wywiad z jubilatem, a później rozmowy kuluarowe przy herbacie.

Na przestrzeni minionych 35 lat Marek Niedźwiedzki zorganizował liczne turnieje szachowe. Jest koordynatorem programu powszechnej nauki tej gry. Przez kilka lat prowadził warsztaty szachowe. W 2014 roku Stworzył Akademię Szachową Marka Niedźwieckiego, poprzez którą propaguje tę strategiczną grę - o której powiedział kiedyś, że rozwija abstrakcyjne myślenie, uczy pokory i kontrolowania emocji.

Pan Marek jest sędzią szachowym klasy centralnej i instruktorem szachowym, wieloletnim prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Roszada”, honorowym prezesem Radomskiego Okręgowego Związku Szachowego. Jest także autorem podręczników - oczywiście o tematyce szachowej - „Twój pierwszy ruch”, „Poznaj smak szachów”, „Mat w jednym posunięciu” oraz „Poznaj smak szachów. Mat w dwóch posunięciach”.

Jak zaznacza M. Niedźwiecki, zauważył, że brakuje podręczników do nauki gry w szachy, dlatego postanowił uzupełnić tę lukę. Dziś z jego podręczników korzystają nauczyciele w różnych częściach kraju.

Aby zachęcić mieszkańców Radomia do gry w szachy, przez kilka lat organizował warsztaty, które miały przygotować nauczycieli do prowadzenia zajęć szachowych w szkole. Z warsztatami wyjeżdżał też poza Radom - na przykład do Starachowic. Z czasem powstał tam bardzo aktywnie działający klub, który między innymi organizuje Ogólnopolskie Mistrzostwa Ministrantów Gry w Szachy.

Nie sposób wyliczyć wszystkie turnieje szachowe organizowane przez jubilata, czy takie, których był współorganizatorem. Ale daje się zauważyć przede wszystkim to, że najczęściej są to turnieje tematycznie, związane z historycznymi wydarzeniami czy postaciami, które zapisały się złotymi zgłoskami na kartach dziejów Polski. Były zatem np. z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, Mistrzostwa Radomia Szkół Ponadgimnazjalnych w Szachach im. rtm. Witolda Pileckiego czy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Śmiało można powiedzieć, że działania M. Niedźwieckiego, to również promocja Radomia na terenie Polski.

Podczas jubileuszowych uroczystości M. Niedźwiecki uhonorował pucharem Varduhi Karapatyan, uczennicę Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Brandta w Radomiu, za dotychczasowe osiągnięcia w grze w szachy. Varduhi pochodzi z Armenii, a królewską grą zainteresowała się zaledwie przed rokiem.

Propagowanie szachów to nie jedyna praca społeczna Pana Marka, który działa również w radomskim Bractwie Strzelców Kurkowych i obecnie nosi zaszczytny tytuł Króla Kurkowego A.D. 2017 tegoż bractwa.