Każdy krok zostawia ślad

Marta Deka Marta Deka

publikacja 11.01.2018 19:22

Unikatową w skali Europy i największą w Polsce kolekcję butów, która pokazuje, jakie zmiany następowały w modzie przez blisko 600 lat można już oglądać w Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu.

O wystawie opowiadała Beata Ceynowa O wystawie opowiadała Beata Ceynowa
Marta Deka /Foto Gość

Eksponaty na wystawie "Każdy krok zostawia ślad" pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Jest to wystawa niecodzienna, ponieważ prezentujemy zabytkowe buty od XII do XVIII wieku. Gdańsk usytuowany jest na terenie podmokłym, który sprzyja zachowaniu zabytków archeologicznych, szczególnie organicznych, jak drewno, tkaniny, skóry - mówi Beata Ceynowa z gdańskiego muzeum, która wraz z Ewą Trawicką są autorkami wystawy.

Muzeum od przeszło trzydziestu lat prowadzi badania wykopaliskowe w obrębie historycznej części Gdańska. W wyniku tych prac do muzealnych magazynów trafiły tysiące zabytków, w tym również wykonanych ze skóry. Większość z nich stanowią buty i odpady po ich produkcji. Dzięki zabiegom renowacyjnym zrekonstruowano blisko siedemdziesiąt sztuk obuwia historycznego przy użyciu wyłącznie oryginalnie zachowanych fragmentów. Jedynym elementem współczesnym są nici, które uległy rozkładowi pod wpływem kwasów humusowych zawartych w glebie.

Na wystawie znalazło się 131 zabytków związanych z historią obuwia, w tym 70 butów. Eksponaty ułożone są w sposób chronologiczny, co pozwala na prześledzenie zmian, jakie zachodziły we wzornictwie i technikach produkcyjnych butów na przestrzeni kilku stuleci. - Moda ta, podobnie jak moda odzieżowa, była bardzo dynamiczna, absorbująca trendy z różnych, często bardzo odległych części Europy. Podstawowa rola obuwia, jaką była ochrona stóp przed chłodem i wilgocią, począwszy od średniowiecza, zaczęła maleć na rzecz większej efektywności wizualnej, podkreślającej status społeczny właściciela - opowiadała B. Ceynowa.

Na wystawie możemy też obejrzeć rekonstrukcję XV-wiecznego warsztatu szewskiego, film edukacyjny wyjaśniający, dlaczego archeolodzy znajdują buty w ziemi oraz poznać tajniki pracy konserwatora i rekonstruktora butów historycznych. - To jest bardzo mozolna i długotrwała praca na zasadzie układania puzzli. Zbieramy elementy jednego zabytku, aby potem misternie je zszywać - wyjaśnia B. Ceynowa.

Ekspozycja zawiera też radomskie akcenty, ponieważ działalność związana z produkcją obuwia w mieście posiada długą tradycję. Na mocy umowy o współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu Maria Kopyciel, studentka kierunku Wzornictwo, wykonała kopię średniowiecznej ciżemki w oparciu o wzór pozyskany z wykopalisk w Mieście Kazimierzowskim. Praca ta została przygotowana pod kierownictwem dr inż. Elżbiety Wiśnios oraz dr inż. Anny Miernik na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa. Ponadto na ekspozycji pokazano buty dyplomowe studentów z Pracowni Projektowania Obuwia prof. dr hab. Irminy Aksamitowskiej-Szadkowskiej oraz buty historyczne wykonane pod opieką dr inż. E. Wiśnios. Dodatkowym radomskim akcentem jest prezentacja kolekcji obuwia firmy Marco Shoes.

Wystawę można oglądać do 3 kwietnia. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.