Znów zetniemy Śmierć

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 11.02.2018 20:20

Obrzęd "Ścięcie Śmierci" to jedyna taka impreza w tej części Europy. Zaprasza gmina Jedlińsk.

Ludowy obrzęd, opowiadający o zwycięstwie dobra nad złem, grany jest w Jedlińsku od lat Ludowy obrzęd, opowiadający o zwycięstwie dobra nad złem, grany jest w Jedlińsku od lat
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Zwieńczeniem szeregu imprez organizowanych na zakończenie karnawału będzie widowisko "Ścięcie Śmierci". Korzeniami sięga ono XVI stulecia, gdy Jedlińsk otrzymał tzw. prawo miecza, czyli publicznego wykonywania wyroku śmierci. W Jedlińsku tamtego czasu ważną rolę odgrywała istniejąca tu szkoła ariańska. Wówczas przebywało tu wielu kleryków, historyków i żaków. Stąd badacze przypuszczają, że widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć.

Stary obrzęd oczyścił z błędnych naleciałości ks. Jan Kloczkowski, proboszcz Jedlińska w XIX w. Nadał mu literacką wierszowaną formę moralitetu.

Tradycją ulicznego spektaklu jest to, że wszystkie role, także kobiece, grają mężczyźni. Od wielu lat na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. A od niedawna impreza rozpoczyna się wcześniej.

Program:

poniedziałek, 12 lutego

18.00 - recital Hanny Śleszyńskiej

wtorek, 13 lutego

13.00 - przejęcie władzy od wójta gminy Jedlińsk przez uczestników obrzędu "Ścięcie Śmierci": diabłów, bab, cyganek, rybaków, krakowianek i wielu innych
13.10 - występy zespołów
15.00 - koncert zespołu Fokus, cz. 1
15.30 - powitanie gości
15.40 - obrzęd "Ścięcie Śmierci"
16.40 - koncert zespołu Fokus, cz. 2
17.20 - koncert zespołu Jorrgus