Druga sesja za nimi

Marta Deka Marta Deka

publikacja 12.02.2018 16:08

Ministranci podczas Szkoły Lektora uczą się, jak lepiej zrozumieć i przeżywać Eucharystię.

Dzięki prowadzonym zajęciom staną się lepszymi ministrantami Dzięki prowadzonym zajęciom staną się lepszymi ministrantami
Archiwum duszpasterstwa ministrantów

Szkoła Lektora organizowana jest w ośrodku rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie "Betania" w Pionkach. Jej druga sesja odbywała się od 9 do 11 lutego. - Razem z członkami Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej staramy się zarazić swoją pasją do liturgii ministrantów, którzy są obecni na Szkole Lektora. Poznanie zewnętrznych gestów i czynności wykonywanych podczas celebracji ma pomóc lepiej zrozumieć i przeżywać Eucharystię, dzięki czemu będzie pogłębiała się nasza relacja z Chrystusem - wyjaśnia al. Karol Dobrasiewicz.

Paweł Mazurkiewicz do Pionek przyjechał z parafii św. Jana Chrzciciela w Mniszku. - Przyjechałem tu po to, aby lepiej rozumieć i głosić słowo Boże. Po to, żebym mógł lepiej i uważniej wyznawać wiarę w Pana Boga poprzez moją posługę ministrancką i poprzez głoszenie słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Ten kurs lektora pomaga mi poznać, jak powinna wyglądać posługa ministranta w parafii, a także jak czytać słowo Boże, aby inni to słowo zrozumieli. Jestem bardzo zadowolony, że tutaj przyjechałem - mówi Paweł.

Marcel Mierzwa z parafii pw. św. Marcina w Tomaszowie Mazowieckim przyznaje, że jadąc do Pionek na Szkołę Lektora, miał pewne obawy, czy się zaaklimatyzuje. - Przyjechałem tutaj jako jedyny ministrant z mojej parafii i nie znałem nikogo. Już po pierwszych zajęciach miałem wrażenie, że jestem wśród "swoich" i moje obawy okazały się niesłuszne. Najbardziej podobało mi się to, że po wieczornych modlitwach aż do porannej Mszy św. zachowywaliśmy całkowitą ciszę. Głęboko wierzę, że zarówno Szkoła Lektora, jak i inne praktyczne zajęcia pozwolą mi się rozwijać i pomogą jeszcze udoskonalić liturgię w mojej parafii. Dołożę wszelkich starań, by słowo Boże było wyraźnie i z należytą czcią głoszone podczas Mszy św. Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tym kursie - wspomina Marcel.

Wojciech Skuza z parafii pw. św. Łukasza w Radomiu miał przeświadczenie, że Szkoła Lektora to nie jest coś poważnego. - Teraz, po tych kilku dniach, mogę stwierdzić, że nie miałem racji. Na szkoleniu od alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, którzy pełnią posługę ceremoniarzy biskupich, dowiedzieliśmy się wielu ważnych spraw odnośnie do posługi przy ołtarzu. Pod okiem świetnego nauczyciela pracowaliśmy nad techniką czytania w czasie Mszy św. Ale nie dałoby się tak dobrze spędzić tego czasu, gdyby nie nasz ks. Michał Michnicki, organizator i diecezjalny duszpasterz ministrantów, oraz niezastąpieni animatorzy. Atmosfera na warsztatach była bardzo rodzinna. Wszyscy pracowaliśmy ze wszystkich sił, śmialiśmy się razem i razem wariowaliśmy pod okiem przyjaznych nam animatorów, gdy był na to czas. Cieszę się bardzo, że przyjechałem na ten kurs. Poznałem wielu dobrych ludzi, dużo się nauczyłem. Myślę, że był to dobrze spożytkowany czas - opowiada Wojtek.

Szkołę Lektora organizują Diecezjalne Duszpasterstwo Ministrantów i Diakonia Liturgiczna Ruchu Światło-Życie. Szkolenie podzielone jest na trzy sesje. Ostatnia odbywać się będzie od 23 do 25 lutego, a zakończenie i pobłogosławienie ministrantów do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym - 7 kwietnia o godz. 14 w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.