Posługi w radomskim seminarium

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 02.03.2020 22:37

- Nie idźcie w świat bezbronni. Weźcie ze sobą Boże słowo, Eucharystię i modlitwę, która powinna być stałym punktem waszej codzienności - apelował bp Piotr Turzyński.

Liturgii w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Piotr Turzyński. Liturgii w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Piotr Turzyński.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Po wielkopostnych rekolekcjach alumni III, IV i V roku zrobili kolejny krok, zbliżający ich do święceń kapłańskich. Klerycy III roku zostali włączeni do grona lektorów, a więc im została powierzona troska o odczytywanie słowa Bożego podczas liturgii (z wyjątkiem Ewangelii), zgłębianie go i wprowadzanie w życie. Rok starsi stali się akolitami. Ta  posługa pozwala na udzielanie Komunii św. podczas Eucharystii i zanoszenie jej chorym. Dwóch alumnów z V roku zostało włączonych do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

- W Pieśni XXV Jan Kochanowski zapisał słowa: "Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?". Te słowa wyrażają to, co dziś przeżywamy: wdzięczność za dar wybrania i obdarowania. Ten dar to dla nas także zobowiązanie do wiernego kroczenia za Chrystusem - mówił na zakończenie liturgii Filip Kochanowski, alumn IV roku. Nowo ustanowiony akolita dziękował bp. Piotrowi Turzyńskiemu za udzielenie posług oraz wspólnocie seminaryjnej z zarządem, wychowawcami, wykładowcami i alumnami, a także rodzinom i rodzinnym parafiom z ich duszpasterzami, za modlitwę i wspólnotę drogi i modlitwy.

W homilii bp Turzyński mówił o duchowym zmaganiu, bez którego nie ma zwycięstwa. - W sercu każdego człowieka jest zmaganie. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, by nie zdezerterować. Czy przyjście do seminarium, czy bycie księdzem chroni nas przed tą walką i losem człowieka? Czy wyjście z seminarium chroni przed pokusami? - pytał biskup.

Zachęcał również i apelował, by wychodząc do świata, nie być bezbronnymi. - Nie może wyjść ksiądz z seminarium bez modlitwy, bo zginie. Bądźcie niezłomni, bo stajecie po stronie prawdy i Boga. Macie być wojownikami, rycerzami Niepokalanej. Nie idźcie w świat bezbronni. Weźcie ze sobą Boże słowo, Eucharystię i modlitwę, która powinna być stałym punktem waszej codzienności. Tylko tak się zwycięża - mówił bp Piotr.

Posługę lektora otrzymali:

- Konrad Dębicki z parafii św. Pawła Apostoła w Radomiu

- Bartosz Fijałkowski z parafii MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach

- Michał Górka z parafii Chrystusa Króla w Radomiu

- Bartosz Janik z parafii św. Łukasza w Radomiu

- Gracjan Kolendowski z parafii św. Trójcy w Starachowicach

- Patryk Korcz z parafii św. Wawrzyńca w Głowaczowie

- Kamil Krawczyk z parafii św. Mikołaja w Jankowicach

- Michał Starnawski z Kongregacji św. Filipa Neri w Radomiu

- Tomasz Walasik z parafii św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu

- Krzysztof Zając w parafii Miłosierdzia Bożego w Lipowym Polu.

Posługę akolitatu otrzymali:

- Damian Gajownik z parafii Narodzenia NMP w Szydłówku

- Filip Kochanowski z parafii NMP Królowej Polski w Opocznie

- Emil Komorek z parafii Zwiastowania NMP w Jasionej

- Artur Spasiński z parafii św. Faustyny Kowalskiej w Groszowicach

Do grona kandydatów do święceń zostali włączeni:

- Cezary Jagiełło z parafii św. Jana Pawła II w Sadkowie

- Kacper Piotrowski-Stajniak z parafii Chrystusa Nauczyciela w Radomiu.

Promowani alumni z bp. Piotrem Turzyńskim, zarządem seminarium i wychowawcami.   Promowani alumni z bp. Piotrem Turzyńskim, zarządem seminarium i wychowawcami.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość