Nasi klerycy uczestniczą w ogólnopolskim projekcie biblijnym

kp

|

GOSC.PL

publikacja 24.06.2020 09:43

Kleryckie koło wraz z moderatorem rozpoczęło już prace nad pierwszym fragmentem z Ewangelii według św. Mateusza.

Klerycy podczas spotkania mogli również skosztować tort, który miał kształt księgi Pisma Świętego. Z tortem stoi ks. Jacek Kucharski (z prawej) Klerycy podczas spotkania mogli również skosztować tort, który miał kształt księgi Pisma Świętego. Z tortem stoi ks. Jacek Kucharski (z prawej)
Archiwum ks. Jacka Kucharskiego

Kleryckie Koło Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej należy do największych wśród polskich seminariów diecezjalnych i zakonnych. Od początku jego powstania moderatorem koła jest biblista i moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II ks. dr Jacek Kucharski. Do koła należą obecnie alumni: z kursu V - Dominik Idziak, Dominik Kowalewski, Krystian Korba, Kacper Piotrowski-Stajniak, Krystian Wieteska, Krzysztof Wiśniewski. Z kursu IV - Damian Gajownik, Filip Kochanowski, Emil Komorek, Artur Spasiński. Z kursu III - Michał Górka, Kamil Krawczyk, Patryk Korcz, Adrian Żak. Z kursu II - Filip Wincewicz.

- Nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami było nie tylko podsumowaniem dotychczasowej pracy, ale także inauguracją prac nad ogólnopolskim projektem biblijnym "Narodowe Czytanie Ewangelii według św. Mateusza. Lectio continua" - mówi ks. Kucharski.

Radomskie koło kleryckie wraz z jego moderatorem znalazło się pośród 12 zespołów wyróżnionych i zaproszonych przez przewodniczącego Dzieła Biblijnego w Polsce ks. prof. Henryka Witczyka do opracowania tekstów z Ewangelii według św. Mateusza, które będą prezentowane w TV Trawam, Radio Maryja, www.biblista.pl; www.ekai.pl. Będzie się można z nimi zapoznać poprzez Twittera i Facebooka.

- To bardzo ciekawy i oryginalny projekt - zapewnia ks. Kucharski, który wpisuje się w apostolat biblijny prowadzony od 2005 roku w naszej ojczyźnie pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.

Poznawanie Ewangelii według św. Mateusza obejmować będzie poza uwagami translatorsko-filologicznymi oraz kompozycją tekstu, jego przesłanie teologiczne, komentarz z Ojców Kościoła, ale też wpływ komentowanego tekstu z Ewangelii na literaturę, poezję, malarstwo, muzykę. Całość zawierać będzie również dokumentacją fotograficzną.

Kleryckie koło wraz z moderatorem rozpoczęło już prace nad pierwszym fragmentem z Ewangelii według św. Mateusza.