Finał będzie bardzo słodki. Radomski skansen rozpoczął "Muzyczne kremówki"

Marta Deka Marta Deka

|

GOSC.PL

publikacja 13.09.2020 21:56

Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęło cykl koncertów "Muzyczne kremówki". Spotkania odbywają się w zabytkowym kościele św. Doroty.

Emanuel Bączkowski i Maciej Przestrzelski na chórze kościoła św. Doroty. Emanuel Bączkowski i Maciej Przestrzelski na chórze kościoła św. Doroty.
Marta Deka /Foto Gość

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II radomski skansen zorganizował cykl koncertów pt. "Muzyczne kremówki".

- W ubiegłym roku rozpoczęliśmy w Muzeum Wsi Radomskiej cykl muzycznych spotkań. Były to koncerty pod nazwą: "3xMoniuszko". W tym roku doskonała okazja, bo 100. rocznica urodzin Jana Pawła II, skłoniła nas, by kontynuować nasze muzyczne spotkania. Będą to koncerty papieskie, stąd też nazwa "Muzyczne kremówki". Nawiązuje ona do wypowiedzi Ojca Świętego, ale chcemy też dać turystom coś w najlepszym wydaniu, najlepszej jakości. Nie będą to zwykłe ciastka, ale - kremówki, muzyczne kremówki. Myślę, że klimat, sceneria naszego zabytkowego kościoła oraz doskonała akustyka pozwolą nam wszystkim dotknąć muzyki klasycznej, która tym razem będzie wzbogacona o tekst - mówi Anna Ziółek z radomskiego skansenu, pomysłodawczyni wydarzenia.

Pierwszy koncert pt. "100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II - List do Artystów", odbył się 13 września. Stanisław Sparażyński, który w latach 1980-85 był aktorem Teatru i. Jana Kochanowskiego w Radomiu, interpretował List Papieża Polaka do artystów. Wystąpili też znakomity skrzypek Maciej Przestrzelski, koncertmistrz Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, i Emanuel Bączkowski, doktor sztuk muzycznych, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta studiował organy i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie, który czuwa nad merytoryczną całością cyklu.

- W tym szczególnie trudnym czasie dla sztuki, dla kultury wysokiej, w czasie pandemicznym, mieszkańcom Radomia i regionu proponujemy ofertę kulturalną brzmiącą rzeczywiście bardzo słodko, bo - "Muzyczne kremówki" - to tytuł bardzo intrygujący. Ale to nie jest tylko tytuł, bo do tych, którzy wytrwają z nami przez cały cykl koncertów, przygotowaliśmy naprawdę bardzo słodki finał - mówi E. Bączkowski.

Organizatorzy zapraszają już na kolejny koncert, który odbędzie się 20 września o godz. 17. - Podczas drugiego koncertu odejdziemy na chwilę od tematu związanego z Janem Pawłem II. Będziemy wspominać 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej - wyjaśnia E. Bączkowski.

Poezję i prozę będzie interpretował Krzysztof Kumor. Wystąpią też tenor Mateusz Zajdel, solista Polskiej Opery Królewskiej, i Emanuel Bączkowski.

Trzeci z koncertów pt. "Nadzwyczajny koncert w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II" odbędzie się 4 października o godz. 15. - Jan Paweł II jest ważną postacią dla  Polski, Europy, świata, dla kultury. To niekwestionowany wielki Papież, który zapisał się mocno w historii, który przyczynił się do  przemian. Był w Radomiu, to jest też ważne, bo nie każde miasto może się szczycić możliwością goszczenia Ojca Świętego - mówi E. Bączkowski.

Usłyszymy wtedy fragmenty "Tryptyku Rzymskiego" w wykonaniu Wojciecha Wysockiego. Wystąpi Jasnogórski Kwartet Wokalny Cantu oraz  Emanuel Bączkowski. - W drugiej części koncertu będę miał zaszczyt wystąpić z fenomenalną, meksykańską sopranistką Alejandrina Vázques Ramirez. Dla wytrwałych, dla tych, którzy będą nam chcieli towarzyszyć, będzie to słodka niespodzianka – zachęca do udziału w koncercie E. Bączkowski.

Wszystkie koncerty będą rejestrowane. Powstaną z nich filmy, które zostaną udostępnimy w mediach społecznościowych.

Podczas koncertu wystąpili (od lewej) Emanuel Bączkowski, Stanisław Sparażyński, Maciej Przestrzelski.   Podczas koncertu wystąpili (od lewej) Emanuel Bączkowski, Stanisław Sparażyński, Maciej Przestrzelski.
Marta Deka /Foto Gość