Matki Bożej Gromnicznej w radomskim skansenie

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 02.02.2022 22:38

Bp Marek Solarczyk celebrował Mszę św. w zabytkowym drewnianym kościele św. Doroty na terenie Muzeum Wsi Radomskiej.

Gromnice poświęcił ordynariusz radomski. Gromnice poświęcił ordynariusz radomski.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Ordynariusz radomski, wspominając lata dzieciństwa, mówił o domu swoich dziadków, gdzie na Matkę Bożą Gromnicza poświęcona świecą kopcono znak krzyża na framudze drzwi.  - Jesteśmy w tym wyjątkowym miejscu, na terenie Muzeum Wsi Radomskiej, jesteśmy w tym wyjątkowym kościele. Jesteśmy tutaj również po to, aby potwierdzić i uszanować oraz spojrzeć z wrażliwością na to całe dziedzictwo, które nasi przodkowie wiązali i przeżywali. To dziedzictwo było dla nich siłą na ich życie i ono płynęło z tego dzisiejszego święta Ofiarowania Pańskiego, z tej tradycji Matki Bożej Gromnicznej - powiedział bp Solarczyk, a potem zwrócił się do rodziców: - Drodzy rodzice, mając w rękach te świece, macie okazję raz jeszcze usłyszeć w głębi waszego serca i duszy słowa, które zostały wypowiedziane przy chrzcie waszych dzieci: przyjmijcie światło Chrystusa. Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, aby dzieci żyły w światłości.

Homilia bp Marka Solarczyka:

Po Eucharystii w zagrodzie z Alojzowa odbył się tradycyjny obrzęd palenia świętego ognia od poświęconej gromnicy. Poprowadził go Zespół "Korzenie" z Łaguszowa.

- Pol się, świenty ogniu. Stań z Panem Bogiem - prosili członkowie zespołu, zapalając od gromnicy ogień pod kuchnią i w piecu chlebowym. Potem kopcono znak krzyża na suficie, a młoda gospodyni prosiła: - Niech twoje światło chroni nasz dom i rodzinę. Niech chroni od ognia, od wilków, od burz i błyskawic, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Na koniec członkowie zespołu zanieśli wspólną modlitwę: - Matko Gromniczno, Ciebie błagamy, byś strzegła naszych dróg i stała tuż za plecami.

- Od wielu lat organizujemy w Muzeum Wsi Radomskiej obchody Matki Bożej Gromnicznej. Naszym zadaniem jest przypominanie zwyczajów ludowych. Chcemy pokazywać szczególnie młodemu pokoleniu, że nasze życie opiera się na tradycji i my, jako Polacy, jako katolicy, powinniśmy się z tym utożsamiać - podkreśla Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu.

Ostatnim punktem uroczystości, w dworze w Brzeziec, było rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową. W tym roku na konkurs wpłynęło 179 prac.

I miejsce w kategorii: tradycyjna ozdoba choinkowa w grupie wiekowej klasa I-III zajął Stanisław Brzozowski z Publicznej Szkoły Podstawowej Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisko. Drugie miejsca zajęły: Hanna Pszczoła ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej" i Michalina Sosnowska z PSP w Jaroszkach a trzecie przyznano: Lenie Orzechowskiej z PSP w Woli Taczowskiej i Barbarze Zawadzkiej z PSP w Jedlni-Letnisko.

W grupie wiekowej: klasa IV-V pierwsze miejsce zajęła Laura Pszczoła ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej", drugie - Wiktoria Ważna, również ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej" i Lena Czubak z PSP Wałsnowie. Wyróżnienie przyznano natomiast Gabrieli Kozieł z PSP w Dąbrówce Podłężnej.

W grupie wiekowej VI-VIII pierwsze miejsce zajęła Julia Kozieł, drugie Alicja Ważna a trzecie Julia Osowska. Wszystkie ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej".

W kategorii: współczesna ozdoba choinkowa w grupie wiekowej I-III pierwsze miejsca zajęły: Alicja Wieczorek z PSP w Starej Błotnicy i Maja Paduch z PSP w Pionkach, drugie miejsca zajęły: Julia Lachowska z PSP nr 3 w Radomiu, Nikola Masiarz z PSP w Ciepłej i Zofia Malczewska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Radomiu. Trzecie miejsce zajęła Lena Duszyńska z PSP w Podlesiu Dużym.

W grupie wiekowej IV-V pierwsze miejsce zajął Wojciech Walos z PSP w Mąkosach Starych, drugie - Kinga Ziętek ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej", a trzecie - Natalia Strzelecka z PSP w Pionkach i Marcel Wasiak z PSP nr 3 w Radomiu.

W grupie wiekowej VI-VIII pierwsze miejsce zajęli: Szymon Drabik z PSP nr 3 w Radomiu i Marta Wolska ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej", drugie miejsce - Katarzyna Kacprzak z PSP we Wrzosie i Aleksandra Garczyna z PSP w Garbatce- Letnisko, a trzecie - Aleksandra Szczepaniak z PSP w Potworowie i Gabriela Wilk z PSP w Garbatce-Letnisko.