5000 świątecznych paczek dla Ukrainy dzięki pomocy Rycerzy Kolumba

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 14.04.2022 23:16

W Radomiu przebywał Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba.

Rycerze przed ciężarówką, która pojechała ze świąteczną pomocą za wschodnią granicę. Z paczką nr 5000 Patrick Kelly. Rycerze przed ciężarówką, która pojechała ze świąteczną pomocą za wschodnią granicę. Z paczką nr 5000 Patrick Kelly.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Wcześniej był w Watykanie, gdzie spotkał się z papieżem Franciszkiem, a potem odwiedził Ukrainę, dokąd od początku wojny napływa pomoc organizowana przez Zakon Rycerzy, który jest największą charytatywną organizacją na świecie. - Pokazałem Ojcu Świętemu zdjęcia z waszego magazynu w Radomiu. Było także to, na którym w pakowaniu darów dla Ukrainy, w białej koszulce z napisem „wolontariusz”, pracuje bp Marek Solarczyk. Papież, patrząc na to zdjęcie, powiedział: „To jest prawdziwy biskup, który nie boi się pracować”. Papież prosił także na zakończenie naszej rozmowy, byśmy nie ustawali w niesieniu pomocy - mówił Patrick Kelly rycerzom po Mszy św. w radomskim kościele pw. MB Częstochowskiej.

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Turzyński, który podczas spotkania przed Mszą św., otrzymał od gościa ze Stanów Zjednoczonych medal upamiętniający beatyfikację ks. Michaela Mc’Givney’a, założyciela Rycerzy Kolumba.

Pamiątkowe medale otrzymali również ks. Wiesław Lenartowicz, ks. Gabriel Marciniak, kapelani radomskich rad Rycerzy Kolumba oraz Andrzej Anasiak, były rycerz stanowy, a koszulkę z wizerunkiem św. Michała Archanioła, a potem okolicznościowy medal, otrzymał rycerz Marek Tyka. Patrickowi Kelly’emu wręczono koszulkę z wizerunkiem św. Józefa i bł. Michaela Mc’Givney’a oraz wykonaną przez Ukrainki, uciekinierki przed wojną, ikonę św. Michała Archanioła, patrona naszych wschodnich sąsiadów.

- Musimy stawać po stronie dobra i nieść dobro. Dobro jest silniejsze od zła i nienawiści - powiedział w homilii bp Turzyński.

- Od początku wojny, jaką rozpętała Rosja w Ukrainie, spieszymy z pomocą naszym napadniętym sąsiadom za naszą wschodnią granicą i uchodźcom, którzy przybyli do Polski. Organizowaliśmy transporty z pomocą, które już pojechały na Ukrainę. To już kilkadziesiąt ton. Pomagali nam darczyńcy z Radomia i okolic, a także rycerze z USA i krajów za oceanem, którzy już przekazali 4 mln dolarów. W naszej dawnej kaplicy zorganizowaliśmy magazyn, gdzie trwało przyjmowanie, segregowanie i przygotowywanie transportów. Na Wielkanoc postanowiliśmy przygotować 5000 świątecznych paczek. Udało się. A pomoc do ich przygotowania była tak duża, że każdego dnia stawiało się w magazynie po około sto osób. Wręcz musieli czekać w kolejce na okazję do pracy przy segregowaniu czy pakowaniu. I to na to pakowanie przybył do nas ordynariusz. Dziękujemy wolontariuszom, a także darczyńcom. A muszę dodać, że było i tak, że tam, gdzie kupowaliśmy produkty z myślą o paczkach, właściciele firm dodawali wiele od siebie, jako dodatkowe wsparcie. To wszystko, ta solidarność i gotowość pomocy, były czymś niesamowitym, wzruszającym i budującym - mówi Andrzej Anasiak, Rycerz Kolumba Rady 14004 z parafii MB Częstochowskiej w Radomiu.

Ostatnim punktem spotkania były wspólne pamiątkowe fotografie poszczególnych rad Rycerzy Kolumba z Patrickiem Kellym.

Od Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba bp Piotr Turzyński otrzymał medal upamiętniający beatyfikację ks. Michaela Mc’Givney’a, założyciela Rycerzy Kolumba.   Od Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba bp Piotr Turzyński otrzymał medal upamiętniający beatyfikację ks. Michaela Mc’Givney’a, założyciela Rycerzy Kolumba.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość