"Świętokrzyska droga ku wolności"

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

|

GOSC.PL

publikacja 29.08.2022 19:54

Impreza pod tym tytułem została przygotowana z okazji 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Oprócz artystów znanych szerokiej publiczności w Polsce, na scenie z powodzeniem i uznaniem publiczności zaprezentowały się zespoły z gminy Pawłów. Oprócz artystów znanych szerokiej publiczności w Polsce, na scenie z powodzeniem i uznaniem publiczności zaprezentowały się zespoły z gminy Pawłów.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Festyn wojskowy i patriotyczne występy odbyły się 28 sierpnia na błoniach przy Golgocie Wschodu w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie.

Organizatorami wydarzenia pt. "Świętokrzyska droga ku wolności" byli: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus, Stowarzyszenie "Przyjacielska Dłoń" oraz parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., na której zaśpiewał Chór Garnizonowy z Kielc. Po Eucharystii odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina.

Na boniach przy Golgocie Wschodu 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach CWCR i 3. Batalion Radiotechniczny z Sandomierza przygotowali prezentacje sprzętu wojskowego.

Na scenie wystąpili lokalni artyści, a tutaj: Zespół Wokalno-Estradowy "Nuta", Zespół Pieśni i Tańca "Godziembianie", Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy "Sołtyski", Zespół Pieśni i Tańca "Duża Okrasa", Zespół Śpiewaczy "Kałkowianki", Zespół "Teatr Muzyczny nad Kamienną", Chór "Et Gloria Mater", Zespół Wokalno-Estradowy "Juchy Świętokrzyskie" i OSP Kałków.

Dodatkowymi atrakcjami pikniku były degustacje potraw regionalnych, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Pawłów, stoiska medyczne, pokazy straży pożarnej i policji, pokaz Szkoły Mundurowej ZDZ.

Na rozpoczęcie koncertu "Świętokrzyska droga ku wolności" wystąpił Zespół Wokalno-Estradowy "Nuta" z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Następnie na scenie pojawili się znani artyści: Anna Maria Adamiak (mezzosopran), Barbara Szelągiewicz (skrzypce) w duecie z Michałem Zatorem harfistą, Joanna Nawrot (sopran), Andrzej Wojciechowski (klarnet) i Michał Mossakowski (fortepian) oraz Maciej Miecznikowski, wokalista estradowy, śpiewak operowy i aktor. Wystąpi także Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego "Niepodległa".