Królewskie przywileje Radomia i radomian

Marta Deka Marta Deka

publikacja 27.03.2024 15:07

Wystawa plenerowa, poświęcona dziejom królewskiego miasta Radomia w kontekście nadawanych miastu przywilejów królewskich, została otwarta przed gmachem Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Królewskie przywileje Radomia i radomian Wystawę można oglądać do 30 czerwca. Marta Deka /Foto Gość

Kuratorem wystawy jest prof. Dariusz Kupisz. - Przywilej królewski był od średniowiecza po rozbiory podstawowym aktem prawnym normującym wiele sfer ówczesnego życia i politycznego, i społecznego, i gospodarczego. Szczególnie ważny był dla miast i mieszczaństwa, bo wystarczy wspomnieć, że bez przywileju królewskiego nikt nie mógł założyć miasta, czy to w dobrach prywatnych, czy to w dobrach należących do Kościoła, czy należących do domeny królewskiej. Przywileje królewskie normowały potem całokształt życia miejskiego, czyli targi, jarmarki. Bez niego nie można było założyć cechu rzemieślniczego w mieście. Na tej wystawie prezentujemy te akty prawne dotyczące Radomia - mówił podczas konferencji prof. Kupisz.

Na wystawie można zobaczyć skany oryginalnych dokumentów z pieczęciami królewskimi: Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I Starego, Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy, Władysława IV, Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego, Augusta II Mocnego, Augusta III Wettina, Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Profesor Kupisz podczas swoich badań nad dziejami Radomia natrafił na zupełnie nieznane dokumenty królewskie, nadające miastu określone profity. Przywilejami królewskimi objęci byli także mieszczanie grodu nad Mleczną.

- Ta wystawa jest wyjątkowa z tego powodu, że bardzo wybitni badacze dziejów państwa polskiego i dziejów Radomia nie trafili w czasie swoich badań na te dokumenty, większość z nich ujrzała światło dzienne dopiero dzisiaj. Fascynujące jest to, że w XXI w. historycy odnajdują w archiwach nieznane wcześniej dokumenty, które rzucają nowe światło na historię naszego miasta. Wystawa w dobitny sposób pokazuje ogromną rolę, jaką odgrywał Radom na politycznej mapie dawnej Polski - mówi Adam Duszyk.

Obecni na konferencji Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, i Dawid Ruszczyk, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu, podziękowali muzeum za przygotowanie wystawy.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca.

Królewskie przywileje Radomia i radomian   Na konferencji obecni byli (od lewej): Adam Duszyk, Dawid Ruszczyk, Rafał Rajkowski i Dariusz Kupisz. Marta Deka /Foto Gość