• facebook
 • rss
 • Otwarcie wystawy GRUPY M-5 w radomskiej „Łaźni”

  10 Listopada 17:00
  Pobieranie...

  Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia” zaprasza 10 listopada (piątek) o 17:00 do Galerii przy ul. Traugutta 31/33 na otwarcie wystawy GRUPY M-5 - Leszek Kwiatkowski, Krzysztof Mańczyński, Aleksander Olszewski, Longin Pinkowski. Wystawa w ramach jubileuszu 30-lecia „Łaźni”, czynna do 30 listopada.

  Pierwsza wystawa Grupy M-5 odbyła się w 1978 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej. Grupę założyła w październiku 1977 r. czwórka radomskich malarzy: Leszek Kwiatkowski (1949), Krzysztof Mańczyński (1940), Aleksander Olszewski (1944) i Longin Pinkowski (1940).
  Z kronikarskiego obowiązku przypominam, zwłaszcza młodszym czytelnikom wstępu i widzom wystawy, że nazwa grupy pochodzi od pięciokrotnego powtórzenia pierwszej litery przymiotnika „mały” – jak tłumaczyli to sami członkowie-założyciele – mały jest Radom, małe mieszkania, małe pracownie, małe formaty i mała jest metafora. Tak naprawdę, to artyści nie wydali żadnego manifestu, dlatego też, znając ich niechęć do mówienia o sobie i własnej twórczości, skłonny jestem traktować wymienioną wcześniej wyliczankę jako autoironiczną konstatację (i poniekąd kontestację) ówczesnej rzeczywistości i wizję ich miejsca, jako artystów, w sztuce i w społeczeństwie. Dla besserwiserów młodego pokolenia mam też rarytas. Otóż, (chyba nie był to jednak efekt zamierzony) nazwa grupy – M-5 – była w tamtych latach taka sama jak dość popularne skrótowe określenie mieszkania składającego się z pięciu tzw.izb. Czyli czterech pokoi z kuchnią. ...”

  Romuald K. Bochyński

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół