Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tych książek nie można przeoczyć

Gdy w debacie publicznej ostatnich dni wróciła sprawa stalinowskich więzień, warto sięgnąć do dwóch książek, których bohaterami są ludzie, którzy zmierzyli się z tamtym aparatem represji. Jeden z nich to Tadeusz Zieliński „Igła”, który nie chcąc wpaść w ręce bezpieki, w czerwcu 1948 r. rozerwał się granatem.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Delegatura w Radomiu na początek roku przygotował dwie ważne książki: „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950” i „Dopaść »Drągala«. Likwidacja grupy Aleksandra Młyńskiego w świetle dokumentów aparatu bezpieczeństwa”.

„Zdecydowana większość Polaków nie chciała sowieckich porządków ustrojowych. Powojenna partyzantka niepodległościowa (czy szerzej – podziemie niepodległościowe) miała w Polsce największy zasięg spośród krajów, które po II wojnie światowej znalazły się  sowieckiej strefie wpływów. Jak szacują historycy, w momencie swojej największej aktywności – w 1945 r. – organizacje konspiracyjne w Polsce skupiały 150-200 tys. ludzi, w tym 15-20 tys. w oddziałach leśnych” – piszą Krzysztof Busse i Arkadiusz Kutkowski we wstępie do historycznego albumu „Bić się do końca”. – To publikacja zaadresowana do popularnego czytelnika, który znajdzie tu opis, motywy i przyczyny, które sprawiły, że tak wielu zdecydowało się na stawienie oporu komunistom po 1945 r. – mówi Arkadiusz Kutkowski.

Sześć rozdziałów prezentuje poszczególne etapy zmagań niepodległościowego podziemia na ziemi radomskiej od 1945 r. po lata 50, kiedy to w 1954 r. został zabity ostatni „wyklęty” Józef Bednarczyk „Olcha”. Całość dopełniają: kalendarium, bibliografia i indeksy oraz rzecz szczególna – komiks „Amnestia” przygotowany przez Przemysława Ochnię.

Z kolei „Dopaść »Drągala« – to nie tyle biografia, co przede wszystkim zbiór dokumentów wytworzonych przez aparat represji z ostatnich 10 miesięcy życia Aleksandra Młyńskiego »Drągala«. Ten zbiór pokazuje metody, którymi posłużono się, by rozprawić się z człowiekiem, który w 1949 r. był jednoosobową komórką oporu na terenie regionu radomskiego – wyjaśnia Krzysztof Busse.

Prezentacja obu książek miała dwie odsłony. Pierwszą była konferencja prasowa zorganizowana w radomskiej siedzibie IPN, a drugą promocja, która odbyła się 9 stycznia o 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.

Pracownicy radomskiej delegatury IPN zapowiadają kolejne publikacje w najbliższych miesiącach. Będą to dwie publikacje odnoszące się do wydarzeń radomskiego czerwca 1976 r., komiks dla młodzieży o tych wydarzeniach, a już w lutym promocja książki o wydarzeniach w Wierzbicy, gdzie pół wieku temu przeprowadzano komunistyczny eksperyment rozbicia jedności w tamtejszej parafii.

Arkadiusz Kutkowski zobowiązał się ponadto do przygotowania przewodnika turystycznego po trasie radomskiego protestu.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy