Nowy numer 13/2024 Archiwum

Unia lubelska w rocznicę protestu

W rektoracie KUL bp Henryk Tomasik i rektor ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński podpisali umowę afiliującą radomskie seminarium do lubelskiej uczelni.

 I tak to, po czternastu latach współpracy z UKSW, rozpoczyna się nowy rozdział w stosunkowo młodej historii Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

– Oczekujemy pełnego zaangażowania środowiska radomskiego seminarium w życie i prace Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a ze swej strony obiecujemy wszelką pomoc – mówił po podpisaniu umowy ks. Dębiński.

Rozmowy z KUL rozpoczęły się 8 czerwca, tak więc przygotowanie dokumentów i procedury afiliacji przebiegło w iście ekspresowym tempie. „Przedmiotem umowy jest współpraca w zakresie kształcenia studentów-alumnów WSD do tytułu zawodowego magistra teologii” – brzmi jej pierwszy paragraf. Podpisy złożyli także (od lewej): ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski dziekan Wydziału Teologii i ks. dr Jarosław Wojtkun rektor WSD   Podpisy złożyli także (od lewej): ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski dziekan Wydziału Teologii i ks. dr Jarosław Wojtkun rektor WSD
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
– To owoc zaangażowania i wszelkiej pomocy ze strony prodziekana ds. studenckich, ks. dr. hab. Marka Chmielewskiego, prof. KUL. Nie tylko pomagał, pracował, przygotowywał i podpowiadał, ale znalazł także czas i to teraz w gorącym czasie letniej sesji, by przyjechać do Radomia na spotkanie z pracownikami i studentami – mówi rektor radomskiego seminarium ks. dr Jarosław Wojtkun.

W świetle obowiązującego prawa afiliacja stała się koniecznością, a tak to wyjaśnia ks. Wojtkun: – Alumni muszą spełniać wymogi określone przepisami ministerialnymi. Aby mogli nauczać religii w szkołach, muszą mieć ukończone studia na poziomie magisterskim. Seminaria duchowne to nie uczelnie, które mogą nadawać dyplomy magisterskie, dlatego muszą być związane z jakimś fakultetem teologicznym. Afiliacja to owoc wielu rozmów i przygotowania szeregu dokumentów. Na zdjęciu robocza rozmowa w dziekanacie Wydziału Teologii. Od lewej: ks. Jarosław Wojtkun, bp Henryk Tomasik i ks. Marek Chmielewski   Afiliacja to owoc wielu rozmów i przygotowania szeregu dokumentów. Na zdjęciu robocza rozmowa w dziekanacie Wydziału Teologii. Od lewej: ks. Jarosław Wojtkun, bp Henryk Tomasik i ks. Marek Chmielewski
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Dotychczas nasze seminarium funkcjonowało w ramach Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu. Ale ta jednostka ze względów proceduralnych zostaje zlikwidowana. Szansą i rozwiązaniem jest właśnie procedura afiliacji. Nasi alumni będą studentami KUL, a wykładowcy nauczycielami akademickimi różnego stopnia tej uczelni.

Tak się złożyło, że podpisanie umowy zbiegło się z datą robotniczego protestu w Radomiu z 1976 r. I tak to 25 czerwca staje się datą łączącą dwa odległe w czasie wydarzenia, ale oba ważne w budowaniu współczesnego kształtu Radomia.

Otwiera się także perspektywa dalszej współpracy KUL z naszą diecezją, a jej podstawą może być zagospodarowanie Centrum Myśli Benedykta XVI. – Ta jednostka wymaga jednak odrębnych regulacji i tutaj trzeba jeszcze poczekać na konkretne decyzje i rozstrzygnięcia – wyjaśnia ks. Wojtkun.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy