Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bardziej przemawiał sztuką niż słowem

Władysław Paciak (1903-1983). Malarstwo i rysunek w 110. rocznicę urodzin i 30. śmierci.

To tytuł czwartej retrospektywnej wystawy tego artysty. W 2013 roku obchodzimy 110. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci ks. Władysława Paciaka. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej – oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu we współpracy z parafią katedralną. Komisarzem i twórcą wystawy jest Mieczysław Szewczuk z MSW. Wernisaż zaplanowano w niedzielę 15 września o 16.00 w gmachu głównym Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Rynek 11.

Ks. Władysław Paciak był artystą wyjątkowym, nie tylko w skali Radomia, ale w skali kraju. Uprawiał sztukę, która budziła ogromne zainteresowanie, ale też kontrowersje. Malował obrazy zarówno w nurcie abstrakcyjnym, jak i sakralnym. Podejmował także wielkie tematy sztuki dawnej. Stworzył między innymi cykle: „Madonny”, „Ukrzyżowanie”, „Sąd Ostateczny” i „Żydzi”, jak również cykl obejmujący tematy ze Starego i Nowego Testamentu. Spuścizna artysty obejmuje obrazy, kolaże, rysunki. Część z nich znajduje się w kolekcji radomskiego Muzeum Sztuki Współczesnej, a ponad 100 w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Tu też znajduje się cykl obrazów „Jan Paweł II w Polsce”, powstały na początku 1979 roku. To wizja papieskiej pielgrzymki do ojczyzny, która wkrótce miała się odbyć.
Przygotowaniom do wystawy przygląda się ks. Edward Poniewierski   Przygotowaniom do wystawy przygląda się ks. Edward Poniewierski
Krystyna Piotrowska/GN
Ksiądz zostawił po sobie dzieło ogromne, ale i bardzo nierówne, jeżeli chodzi o jakość prac, bo też ciekawa jest i niezwykła jego biografia.

Urodził się w 1903 roku we wsi Potkanna koło Przytyka. W 1929 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Pracował w parafiach wiejskich diecezji sandomierskiej do 1945 roku, kiedy to uzyskał, po wieloletnich staraniach, zgodę biskupa na podjęcie studiów wyższych (na własny koszt).  Zaczął studiować w Krakowie trzy kierunki: teologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie kierunki ukończył. Od 1952 roku mieszkał w Radomiu. Do 1955 roku był konserwatorem diecezjalnym, a później rezydentem parafii NMP w Radomiu. Stąd współorganizatorem wystawy jest parafia katedralna oraz jej proboszcz ks. prał. Edward Poniewierski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy