Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jedyny dokument na świecie

Właściwie każde archiwalium ma taki charakter, stąd posiada bezcenną wartość.

Ten fakt podkreślał Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu. Słowa padły podczas uroczystości wyjątkowej z dwóch powodów: pierwszy to ten, że po 90 latach swego istnienia Archiwum Państwowe w Radomiu posiada własny obiekt, który może budzić autentyczny podziw. Na drugi powód wskazał Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Archiwum w Radomiu to dopiero drugie archiwum wybudowane w Polsce od podstaw po wojnie.

Oprócz ministra w uroczystości otwarcia wzięli udział między innymi: Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, bp Henryk Tomasik, prof. Władysław Stępniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak oraz wieloletnia dyrektor radomskiego archiwum dr Helena Kisiel. Przyjechali także przedstawiciele archiwów z Gorzowa, Kielc, Słupska, Suwałki Warszawy.

Uroczyste przecięcie wstęgi   Uroczyste przecięcie wstęgi
Dokonali go (od lewej): Bogdan Zdrojewski, Władysław Stępniak, Ewa Kopacz i Kazimierz Jaroszek
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
- Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek dla teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Te słowa marszałka Piłsudskiego przyszły mi na myśl, gdy dowiedziałam się, że będziemy otwierali w Radomiu ten piękny budynek. Będą tu archiwizowane okruchy naszej historii, ale przede wszystkim będzie to archiwizacja dobrego świadectwa naszego regionu, ale też ludzi, którzy w tym regionie mieszkają - mówiła Marszałek Sejmu. 

Budynek Archiwum Państwowego w chwili obecnej posiada około cztery km akt, a magazyny mogą pomieścić kolejne siedem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, odpowiedniej temperaturze i wilgotności archiwalia znajdują optymalne warunki przechowywania. Jest tutaj pracowania konserwacji oraz pracownia skanowania i fotografowania zbiorów.

Goście i osoby pragnące korzystać z archiwum mają pracownię komputerową wyposażoną w czytniki mikrofilmów oraz terminale komputerowe umożliwiające sięganie do zdygitalizowanej części archiwum. W budynku istnieje także sala wystawowa i konferencyjna.

Budowa archiwum przy ul. Wernera 7 trwała dwa lata i kosztowała ponad 12 milionów złotych   Budowa archiwum przy ul. Wernera 7 trwała dwa lata i kosztowała ponad 12 milionów złotych
Jego bryła przypomina otwartą książkę
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy