Nowy numer 13/2024 Archiwum

Oldboje, policjanci i rycerze

Organizatorom Dnia Odrzywołu przyświeca idea łączenia dobrej zabawy i edukacji historycznej.

Wśród widzów (od lewej) Marian Niemirski, starosta przysuski, i Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół   Wśród widzów (od lewej) Marian Niemirski, starosta przysuski, i Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
- Nie ściągamy wielkich i znanych zespołów, a przecież w naszej zabawie tanecznej, gdzie grają "Dobrodziejki" z Odrzywołu, bierze udział wielu mieszkańców i świetnie się bawią. Bo chcemy być razem, chcemy wspólnie się bawić, a przy okazji czegoś uczyć - mówi Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół.

Właśnie element edukacyjny to stały punkt święta. Rok temu przypominano trzy rocznice: 595. rocznicę lokacji miasta przez Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu, bohatera, który prowadził budowę przeprawy na Wiśle pod Czerwińskiem przed bitwą pod Grunwaldem, 150-lecie powstania styczniowego i 40-lecie powstania Klubu Sportowego Blask Odrzywół. W tym roku postawiono na przypominanie o dbałości o porządek publiczny. Jak to pokazali rekonstruktorzy z Warszawy i Radomia, z tą dbałością było krucho w XVII w., kiedy wielokrotnie spory rozstrzygały samosądy i pojedynki. Inaczej sprawy miały się w okresie II Rzeczypospolitej, gdy pracowała tzw. granatowa policja. Jej pracę postanowiono pokazać z tej racji, że jednym z bohaterskich policjantów był Lucjan Sarnecki z Odrzywołu, którego sowieci zamordowali w Miednoje.

Oldboje z Ceramiki Opoczno   Oldboje z Ceramiki Opoczno
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Atrakcją święta, na którą czekali przede wszystkim panowie, był mecz oldbojów Blasku Odrzywół i Ceramiki Opoczno. W drużynie gospodarzy zagrał starosta przysuski Marian Niemirski, a w zespole gości - Andrzej Kopania, przewodniczący Rady Powiatu w Opocznie. Przed laty bywało różnie, ale tym razem 6:1 wygrali goście. Nadzieję na rewanż w przyszłości pokazali młodzicy z Blasku, którzy zagrali przeciwko rówieśnikom z Lipin. Póki co, smak przegranej łagodziły grochówka, domowe pyzy, no i słynne odrzywolskie obwarzanki.

Organizatorzy zadbali też o cenną pamiątkę - biuletyn "Nasza Ziemia Odrzywolska". Tym razem opisano w nim postacie związane z miejscowością oraz podano etymologię popularnych nazwisk mieszkańców gminy.

Dzień Odrzywołu przygotowali: Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół, Bogumiła Stępień, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, sołtys Grzegorz Bystrzejewski z Radą Sołecką Odrzywołu oraz OSP Odrzywół.

Patronem medialnym Dnia Odrzywołu był "Gość Niedzielny".

Rekonstruktorzy przenieśli uczestników w czasy XVII-wiecznej Rzeczypospolitej   Rekonstruktorzy przenieśli uczestników w czasy XVII-wiecznej Rzeczypospolitej
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy