Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czas przywdziać zbroję sprawiedliwości

Z czasem Wielkiego Postu zawsze związane są praktyki pobożnościowe, jedną z nich na pewno są rekolekcje.

We wskazaniach katechetyczno-duszpasterskich dotyczących rekolekcji wielkopostnych tak pisze ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego: „Celem rekolekcji wielkopostnych jest ożywienie życia religijnego, wewnętrzne nawrócenie i przygotowanie do sakramentu pojednania, odnowienie powszechnego powołania do świętości w Kościele, a tym samym pełniejsze przygotowanie do Eucharystii oraz nawiązanie osobistej relacji z Bogiem i wzbudzenie pragnienia formacji w wybranej grupie parafialnej”.

Czas Wielkiego Postu w tym roku dla naszej diecezji jest szczególny. Przygotowujemy się do przyjęcia w Wielkim Tygodniu symboli ŚDM – krzyża i ikony Salus Populi Romani. Temat rekolekcji, przygotowany przez młodzież i organizatorów związanych z Diecezjalnym Centrum Światowych Dni Młodzieży w Radomiu, brzmi: „Dotknij miłosierdzia”. – Chcemy, by te rekolekcje, które podejmujemy, były czasem przygotowania na przyjęcie tych symboli. Chcemy zrozumieć tajemnicę krzyża, który peregrynuje po całym świecie. Jest on nie tylko obecny w kościołach, ale w szkołach, zakładach pracy, w szpitalach, domach opieki, więzieniach – tam, gdzie tego Bożego miłosierdzia bardzo nam potrzeba. A nam potrzeba w tym czasie Wielkiego Postu przybliżenia się do tego Bożego miłosierdzia, spojrzenia we własne serce, na ile jest ono podobne do otwartego Serca Jezusa Chrystusa przepełnionego miłosierdziem – mówi ks. Stanisław Piekielnik, wizytator katechezy. Naukom rekolekcyjnym w radomskiej katedrze zawsze towarzyszył śpiew   Naukom rekolekcyjnym w radomskiej katedrze zawsze towarzyszył śpiew
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Rekolekcje dla dzieci w Radomiu rozpoczynają Wielki Post. Mamy je już za sobą. Po III Niedzieli Wielkiego Postu rozpoczną się rekolekcje dla młodzieży gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania rekolekcyjne przygotowywane są również dla studentów. – Wszystkich bardzo serdecznie na nie zapraszamy. To jest bardzo szczególny czas naszego zbliżenia się do Jezusa Chrystusa. Nie możemy tego czasu zmarnować – podkreśla ks. Stanisław. – Pragniemy też zachęcić nauczycieli, wychowawców i rodziców do tego, aby w tych rekolekcjach dla dzieci i młodzieży wzięli udział.

Rekolekcje dla dzieci w radomskiej katedrze prowadził ks. Grzegorz Wójcik, wiceasystent AK, kapelan szpitala. Dzieci nie tylko słuchały rekolekcjonisty, ale i aktywnie uczestniczyły w przygotowanych przez prowadzącego zadaniach.

Ilustrując List św. Pawła do Efezjan, rekolekcjonista pomógł jednemu z uczniów ubrać się w strój rycerza. Tu każdy element stroju miał swoje znaczenie.

– Św. Paweł mówi nam o walce duchowej, chce, byśmy przepasali się pasem prawdy, założyli zbroję sprawiedliwości, hełm zbawienia, trzymali tarczę wiary i miecz słowa Bożego. Ubraliśmy naszego rycerza, by uświadomił nam, że każdy z nas prowadzi od początku swojego życia walkę duchową. I w tej walce ta tarcza, którą jest nasza wiara, odgrywa najważniejszą rolę. Im mocniejsza nasza wiara, miłość do Pana Jezusa, tym lepiej możemy się obronić przed złem, przed pociskami złego ducha. A rekolekcje nam w tym pomagają, żeby uświadomić sobie gotowość do walki, żeby nabrać sił duchowych, żeby pomodlić się za siebie nawzajem – powiedział rekolekcjonista.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy