Nowy numer 43/2020 Archiwum

Obrazy jak zdjęcia

W ostatnich dniach oczekiwania na kanonizację placówka zaprasza na wystawę „Jan Paweł II we wspomnieniach”.

Wśród wielu innych można obejrzeć prace Marcina Czerwonki, księdza pochodzącego z Opoczna   Wśród wielu innych można obejrzeć prace Marcina Czerwonki, księdza pochodzącego z Opoczna
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Wystawa to pokłosie zaproszenia artystów - i profesjonalnych, i amatorów do prezentacji swoich prac. Temat jest jeden: papież Polak, osobiste reminiscencje i wyobrażenia. Owocem jest bogata ekspozycja, na której w holach domu kultury do końca kwietnia można oglądać obrazy, rzeźby, haft oraz zdjęcia.

- Obok prac artystów żyjących mamy prace Antoniego Barana, wypożyczone z Muzeum Regionalnego. Rzeźbiarz zmarł rok temu i nie stworzy już niczego więcej. On urodził się artystą. Dla niego tworzenie było jak codzienne jedzenie chleba.W swoich pracach pokazywał codzienną świętość i świętość naszych wielkich postaci.

To nie fotografia, ale najprawdziwszy obraz!   To nie fotografia, ale najprawdziwszy obraz!
Namalowała go Małgorzata Kasińska z Drzewicy
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Na wystawie pokazujemy rzeźbę przedstawiającą kilkukondygnacyjny ołtarz, w którym rzeźbiarz umieścił figurę Jana Pawła II. Mamy kilka innych jego prac pokazujących samego papieża. Ale prezentujemy też rzeźbę wyjątkową, to kard. Karol Wojtyła. Już wiele lat temu artysta widział w nim postać wyjątkową - mówi Lidia Stanek, plastyk z Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.

Obok prac Antoniego Barana pani plastyk wskazuje na rzeźbę papieża, dzieło Andrzeja Fiedoruka z Drzewicy, a potem prowadzi, pokazując hafty i obrazy.

Wyjątkowym dniem w programie wystawy będzie sobota, 26 kwietnia, przeddzień kanonizacji. - Będzie spektakl poświęcony Janowi Pawłowi II. A wystawę będzie można oglądać w towarzystwie twórców - zaprasza opoczyńska plastyk.

Przed tymi pracami trzeba się z uznaniem pokłonić - mówi Lidia Stanek   Przed tymi pracami trzeba się z uznaniem pokłonić - mówi Lidia Stanek
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.