Artyści, którzy zgłosili swoje prace na konkurs są w różnym wieku. To pokazuje, że wartości głoszone przez Jana Pawła II mają charakter uniwersalny.
Do końca czerwca w Muzeum Wsi Radomskiej będzie czynna wystawa „Jan Paweł II. Człowiek, Polak, święty”. Znalazły się na niej prace, które twórcy nieprofesjonalni i wytwórcy rękodzieła artystycznego zgłosili na konkurs zorganizowany przez radomski skansen dla uczczenia papieża Polaka z okazji jego kanonizacji. - Prace nadsyłali artyści z całej Polski. Naszym celem było sprowokowanie ich do refleksji nad życiem, myślą i działalnością Jana Pawła II, a także historią jego pontyfikatu - mówi Justyna Górska-Streicher, kierownik działu Kultury Wsi.
Wśród prezentowanych w amfiteatrze prac oglądać można typowe dla sztuki ludowej dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby w drewnie, kowalstwa artystycznego, ceramiki oraz haftu, a także prace wykonane stylem mieszanym, łączące tradycję z nowoczesnymi formami. Artyści należą do różnych grup wiekowych. To pokazuje, że wartości głoszone przez Jana Pawła II mają charakter uniwersalny.
Jury w składzie: Ilona Jaroszek, Alina Włodarz z Zespołu Szkół Plastycznych, prodziekan Wydziału Sztuki UT-H Mariusz Dański, wizytator katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej ks. Stanisław Piekielnik i Justyna Górska-Streicher nagrodziło prace Andrzeja Zielińskiego, Zbigniewa Kurasiewicza, Czesława Seweryńskiego, Artura Rychlickiego, Krzysztofa Soleckiego i Barbary Drachal. Andrzej Zieliński pochodzi z Kozienic, z zawodu jest leśnikiem. Przyznaje, że praca twórcza jest jego pasją. - Sztuka jest dla mnie trochę zabawą, oderwaniem od prozy życia. W tym wypadku była to dla mnie jednak ważna sprawa. Jan Paweł II to wielki człowiek i wielki Polak. Ważne, żeby Polacy cały czas szli drogą, którą nam pokazał - powiedział.
Bp Henryk Tomasik podziękował pracownikom muzeum za zorganizowanie konkursu, a twórcom za ukazanie wielkości osoby i pontyfikatu ojca świętego. - Jan Paweł II rozsławił Polskę. Teraz przed nami wielkie zadanie, aby przejąć to dziedzictwo, wyrazić wdzięczność i w dalszym ciągu kontynuować te wielkie wskazania Jana Pawła II - powiedział.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.