Nowy numer 13/2024 Archiwum

Radom. Warsztaty, szkolenia, spotkania przed wyruszeniem na szlak

Trwają przygotowania do 41. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

- Zapraszam do udziału w 41. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. To czas rekolekcji w drodze. Będziemy pielgrzymować pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Chcemy w tym roku uświadomić sobie prawdę o potrzebie współpracy między osobami świeckimi a osobami duchownymi. Chcemy odkrywać owoce Ducha Świętego, którymi są również różne funkcje, zadania, jakie podejmujemy w Kościele dla dobra wspólnoty - mówi ks. Mirosław Kszczot, od 9 lat dyrektor diecezjalnej pielgrzymki.

Pielgrzymka diecezji radomskiej to pięć kolumn: dwie z Radomia i po jednej z Opoczna, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic.

Przygotowania do wymarszu są już na ostatniej prostej. Zakończył się kurs kierowania ruchem prowadzony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Będą spotkania dla osób zaangażowanych w służbę medyczną, którą organizuje doktor Lucyna Wiśniewska. 26 lipca spotkają się księża przewodnicy grup pielgrzymkowych - księża otrzymają pakiet dla pielgrzyma i wtedy ruszą zapisy w parafiach. 27 lipca o 13.00 zaplanowano warsztaty dla służb muzycznych (to inicjatywa, która wyszła od osób świeckich). Tych, którzy podejmują tę posługę, ks. Mirosław zaprasza na warsztaty, które odbywać się będą w parafii pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Starokrakowskiej 144.

- Już widać, jak dużo osób angażuje się w poszczególne posługi podczas pielgrzymki. To jest też obraz Kościoła. Dobrze, że nasza pielgrzymka ma tę specyfikę, że wyrusza z parafii. Później te osoby wracają do parafii i dobrze by było, gdyby tę współpracę, która jest widoczna podczas pielgrzymki, przenieść w codzienne życie - podkreśla ksiądz.

Osoby, które fizycznie nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce, a chcą modlić się razem z pielgrzymami, mogą dołączyć do grupy duchowych pielgrzymów. Dla nich też są przygotowane pakiety. Trzeba o nie pytać księży przygotowujących poszczególne grupy.

- Chcemy przeżyć te rekolekcje bardzo owocnie i już bardzo serdecznie dziękuję za owoce Ducha Świętego, które widać w zaangażowaniu w przygotowania naszej pielgrzymki. Oprócz tych, którzy kierują ruchem, są porządkowi w poszczególnych grupach. Każda grupa ma kwatermistrza, służbę porządkową, muzyczną, medyczną, bagażową, techniczną. Tych funkcji jest bardzo wiele. Jeśli chcemy rozważać w tym roku dokument soborowy „Christifideles laici” o zaangażowaniu świeckich w Kościele, to nie tylko teoretycznie podejmujemy ten temat, ale na pielgrzymce to się autentycznie dzieje, chociażby przez to, że pielgrzymka wymusza potrzebę zaangażowania osób świeckich. Bez ich zaangażowania sam ksiądz przewodnik nie da rady poprowadzić tych rekolekcji w drodze - zaznacza ks. M. Kszczot.

O przygotowaniach do pielgrzymki, a później o niej samej informują i będą informować nasze diecezjalne media katolickie.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy