Modlitewne spotkania w Opocznie, Radomiu i Skarżysku-Kamiennej odbyły się pod hasłem: "Nadzieja - źródło i umocnienie w pracy katechety". - Istotne, aby ten czas był umocnieniem tego, co katecheci czynią dzisiaj i nadzieją na to, co będą czynić w przyszłości - mówi bp Marek Solarczyk.
Wielkopostny dzień skupienia dla katechetów świeckich Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej 8 marca zorganizował w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej, parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie i parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. W każdym z tych trzech miejsc z nauczycielami religii spotkał się bp Marek Solarczyk.
- Katecheci spotykają się, aby we wspólnocie przeżyć ten czas duchowo. Temat spotkań w tych trzech miastach związany jest z nadzieją, tak jak temat całego Roku Jubileuszowego. Potrzebujemy nadziei w naszej codzienności, w naszym życiu wiary, oczekując na to, co wieczne. Biorąc pod uwagę tę grupę wiernych w naszej diecezji zaangażowanych w tak szczególnie ważne dzieło, wobec docierających informacji i obawy o przyszłość, tym bardziej jest istotne, aby ten czas był umocnieniem tego, co czynią dzisiaj i nadzieją na to, co będą czynić w przyszłości - mówi bp Solarczyk.
Ks. Mariusz Chamerski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej, podkreśla, że dni skupienia są elementem formacji katechetów. - Od kilku lat te dni skupienia odbywają się w różnych rejonach naszej diecezji, by katecheci mogli łatwiej dotrzeć do tych miejsc. Katecheci spotykają się przede wszystkim na modlitwie, by napełnić się nadzieją, otuchą, ale też podzielić się wrażeniami ze swoich miejsc pracy, dobrymi dziełami, które podejmują, a także trudnościami, które dzisiaj dotykają nauczycieli religii. Te spotkania są też okazją do podania ogłoszeń i zapowiedzi wydarzeń, które przed nami - zaznacza ks. Chamerski.
W Radomiu wielkopostny dzień skupienia poprowadził ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezji Radomskiej i diecezjalny wizytator nauczania religii. - Podejmujemy temat nadziei jako źródła i umocnienia w pracy katechety. W czasie Wielkiego Postu chcemy zwrócić uwagę w ich formacji na nadzieję. Katecheta ma być osobą, która przynosi uczniom nadzieję płynącą z wiary, z doświadczenia życia w relacji z Jezusem Chrystusem, bo to dzisiaj młodemu człowiekowi jest bardzo potrzebne - mówi ks. Bochniak.
Marta Pawelczyk, sekretarz Wydziału Katechetycznego, jest też katechetką w PSP w Mazowszanach. - Wielkopostny dzień skupienia jest czasem zatrzymania się w naszej codzienności, skierowania myśli ku Panu Bogu. Jest rok nadziei, więc z nadzieją przychodzimy czerpać ze źródła, żeby z nową siłą iść w kolejne dni naszej pracy i przekazywać wiarę, miłość, nadzieję naszym uczniom - mówi M. Pawelczyk.
Alina Lenarcik-Jurek pracuje w szkołach podstawowych w Suskowoli i Brzeźnicy. Katechetką jest ponad 30 lat. - Te dni skupienia to odnowienie naszej duchowości, bo przecież być katechetą to znaczy mieć bliskość z Bogiem. Tutaj mamy szansę zastanowić się nad sobą samym, wejrzeć wewnątrz siebie. Dzień skupienia pozwala nam wzmocnić postawę, żeby się nie załamywać, mieć radość życia, bo z Panem Bogiem możemy naprawdę wiele osiągnąć. Jako katecheci integrujemy się tu, możemy wymienić swoje poglądy, a szczególnie teraz, w tym trudnym dla nas czasie, kiedy jest problem z liczbą lekcji religii. Pragniemy, aby zostały dwie godziny. Opatrzność czuwa. Jest nadzieja. Jeśli ona zawodzi tak po ludzku, to - jak pamiętam z rzymskich rekolekcji - ks. Zieliński podkreślał, że jest jeszcze Pan Bóg, Matka Boża i tego się trzymajmy - mówi katechetka.
W Skarżysku-Kamiennej dzień skupienia poprowadził ks. Damian Fołtyn, notariusz Kurii Diecezji Radomskiej, a w Opocznie - ks. Krzysztof Wróbel, diecezjalny wizytator nauczania religii.