Gdybym mówił językami ludzi i aniołów…

Ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 11.10.2012 09:00

Caritas Diecezji Radomskiej powołał do istnienia pierwszy ordynariusz, bp Edward Materski. Stało się to 25 marca 1992 r. Obchody 20. rocznicy istnienia zorganizowano teraz, w Tygodniu Miłosierdzia.

Bp Henryk Tomasik prezentuje błogosławieństwo dla radomskiej Caritas od Benedykta XVI   Bp Henryk Tomasik prezentuje błogosławieństwo dla radomskiej Caritas od Benedykta XVI
Obok pasterza (od lewej) ks. Robert Kowalski, ks. Adam Płuciennik i ks. Grzegorz Wójcik
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Te minione dwadzieścia lat tworzą wyjątkowi ludzie i zdarzenia. Troska o potrzebujących, bazująca na Chrystusowym przykazaniu miłości Boga i bliźniego, sprawiła, że Caritas rozrosła się w istną korporację przyjaciół ubogich.

– Tworzy ją dziś 21 placówek, 110 pracowników, 108 stałych wolontariuszy, 98 parafialnych oddziałów Caritas z 850 wolontariuszami, 33 szkolne i akademickie koła Caritas. Owocem ich zaangażowania jest to, że każdego roku ponad 20 tys. osób korzysta z różnych form pomocy charytatywnej – mówi ks. Grzegorz Wójcik, obecny dyrektor radomskiej Caritas.

Dzieła

Na przestrzeni lat powstawały coraz nowsze dzieła, obejmujące wciąż nowe grupy potrzebujących. Te dzieła tworzyli kolejni dyrektorzy Caritas i ich współpracownicy. Pierwszym szefem był nieżyjący już ks. Stanisław Makarewicz, a potem księża: Adam Płuciennik, Sławomir Gregorczyk, Piotr Jaśkiewicz, Radosław Walerowicz i obecnie Grzegorz Wójcik oraz jego zastępca ks. Robert Kowalski.

Caritas to wspólnota ludzi, którzy na co dzień realizują przykazanie miłości Boga i drugiego człowieka   Caritas to wspólnota ludzi, którzy na co dzień realizują przykazanie miłości Boga i drugiego człowieka
Przemawia ks. Grzegorz Wójcik, obecny dyrektor radomskiej Caritas
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
A te dzieła to: Fundusz im. bp. Jana Chrapka, okno życia, Dom dla Bezdomnych, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jedance Starej, Świetlica Socjoterapeutyczna, Centrum Nauki i Zabawy „Bajka”, Katolicki Ośrodek Adopcyjny, Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Dom Matki i Dziecka i Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym, Dom Matki i Dziecka w Starachowicach, Pedagodzy Ulicy, Europejski Program Pomocy Żywnościowej, Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego, osiem stołówek i jadłodajni, Bar „Klimacik”, Telefon Zaufania „Linia braterskich serc”, Dzieło im. bł. ks. Bolesława Strzeleckiego oraz Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej im. św. Józefa.

Wyróżnienia i podziękowania

– Wyrażam wdzięczność całej diecezji za modlitwę w intencji potrzebujących i pomagających. Dziękuję także za wszelkie ofiary. Niech Bóg będzie sam nagrodą wszystkim za dobre serce – mówił na zakończenie jubileuszowej Eucharystii bp Henryk Tomasik.

Pasterz diecezji przewodniczył jubileuszowej Mszy św. w kaplicy radomskiego seminarium. Uczestniczyli w niej pracownicy, wolontariusze i dobroczyńcy radomskiej Caritas. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych z Mazowieckiego i Świętokrzyskiego.

Potem w Auli im. bł. Jana Pawła II miała miejsce uroczysta gala. Tutaj pamiątkowe dyplomy otrzymali dobroczyńcy – szereg instytucji i osób prywatnych. Wręczono także doroczne nagrody, zwane Złotymi Kulami Caritas. W kategorii Darczyńca Roku Złotą Kulę otrzymała Piekarnia Fogiel&Fogiel, która od dziesięciu lat bezpłatnie przekazuje pieczywo na rzecz podopiecznych, korzystających z pomocy Caritas.

W kategorii Świadectwo Roku wyróżnienie otrzymała pielęgniarka Danuta Borek, która przez siedem lat pracowała jako wolontariuszka na rzecz dzieci i matek w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Jasieńcu Iłżeckim. Statuetkę w kategorii Współpraca Roku otrzymał Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia.

Jubileuszowa gala dobiega końca   Jubileuszowa gala dobiega końca
Pracownicy Caritas wracają do codziennej pracy na rzecz najbardziej potrzebujących
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
W czasie gali wręczono także doroczną nagrodę Viventi Caritate, Żyjącemu Miłością, przyznawaną od siedmiu lat. W poprzednich latach otrzymali ją między innymi: Ojciec Święty Benedykt XVI, poseł Robert Telus i ks. Czesław Wala. W tym roku do nagrody nominowano: dr Izabelę Bober, od 2005 roku lekarza Hospicjum Królowej Apostołów, Annę Kilińską-Majcher, założycielkę Grupy Teatralnej Dzieci i Młodzieży z Zespołem Downa „Opatrzność” oraz wolontariuszy Hospicjum Królowej Apostołów. Tegoroczny laur trafił w ręce wolontariuszy, którzy zapewniają opiekę medyczną, duchową, psychologiczną i socjalną osobom w terminalnej fazie choroby nowotworowej.

Nagrodzono także samą Caritas. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, przyznał instytucji medal „Pro Masovia”, a Andrzej Kosztowniak pamiątkową statuetkę miasta Radomia.

– Dziękujemy za to dobro, które jest w ludzkich sercach. Dziękujemy za każdego człowieka, który spieszy z pomocą potrzebującym, samotnym, chorym. Dziękujemy za wszystkich tu obecnych, bo to jest reprezentacja najbardziej czytelna tych ludzi, którzy są wrażliwi i są gotowi świadczyć dobro. Dziękuję Caritas za to piękne świadectwo wiary. Jubileusz to też czas życzeń. Życzę więc,  by Pan Bóg błogosławił, umacniał, uświęcał i prowadził, aby Caritas pomagała w kształtowaniu wiary wyznawanej całym życiem. Niech Bóg błogosławi wszystkim, którzy tworzą tę wspólnotę. Dziękujemy osobom i instytucjom, które wspierają Caritas – mówił bp Henryk Tomasik.