To czas korzystania z darów

Marta Deka

publikacja 22.10.2012 14:14

By wierni mogli uzyskać odpust zupełny, powinni się szczerze wyspowiadać, przyjąć Komunię św. i pomodlić się w intencjach Ojca Świętego. Ale to nie jedyne warunki.

Rok Wiary to czas zadań i łaski   Rok Wiary to czas zadań i łaski
Bp Henryk Tomasik określił, jak w tym czasie można uzyskać odpust zupełny
Marta Deka/GN
Bp Henryk Tomasik wydał dekret, w którym wskazał na możliwości uzyskania odpustu zupełnego w Roku Wiary. "Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej wierni – którzy wzbudzą szczerą wolę całkowitego oderwania od grzechu, także powszedniego, po sakramentalnej spowiedzi, przyjęciu Komunii Świętej oraz  modlitwie w intencjach Ojca Świętego – mogą uzyskać łaskę odpustu zupełnego w czasie trwania Roku Wiary, od 11 października 2012 roku do 24 listopada 2013 roku" – czytamy w nim.

Odpust ten mogą uzyskać też osoby, które będą uczestniczyć w przynajmniej trzech homiliach wygłaszanych podczas misji świętych lub trzech wykładach na temat dokumentów rozpoczętego 50 lat temu Soboru Watykańskiego II albo Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Ordynariusz wyznaczył świątynie naszej diecezji, w których można uzyskać odpust zupełny. Są nimi: kościół katedralny pw. Opieki NMP w Radomiu, bazylika pw. św. Kazimierza w Radomiu, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu (fara), Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy, Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole, Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej, Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie-Poświętnem, Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie i Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli-Paradyżu.

Na pamiątkowych obrazkach, które rozdawali wiernym alumni, znajduje się  Skład Apostolski   Na pamiątkowych obrazkach, które rozdawali wiernym alumni, znajduje się Skład Apostolski
Jest to jedno z najstarszych wyznań wiary, którego tekst znany był już w III w.
Marta Deka/GN

Odpust zupełny będzie można uzyskać we wszystkich kościołach naszej diecezji w dniach wyznaczonych przez ordynariusza, czyli: we wspomnienie bł. Jana Pawła II – 22 października, w rocznicę poświęcenia bazyliki na Lateranie – 11 listopada, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia, w święto Świętej Bożej Rodzicielki – 1 stycznia, w święto nawrócenia św. Pawła – 25 stycznia, w święto Katedry Świętego Piotra – 22 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes (Światowy Dzień Chorego) – 11 lutego, w uroczystość św. Józefa – 19 marca,  w Triduum Paschalne (28–31 marca), w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września i w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – 24 listopada.

Ważne przesłanie w Roku Wiary niosą: świeca paschalna i Katechizm Kościoła Katolickiego   Ważne przesłanie w Roku Wiary niosą: świeca paschalna i Katechizm Kościoła Katolickiego
Paschał przypomina o centralnej prawdzie wiary w zmartwychwstanie, a dokument zawiera całość nauczania Kościoła
Marta Deka/GN
Każdy wierny będzie mógł uzyskać odpust zupełny w dowolnie wybranym dniu, w którym nawiedzi chrzcielnicę lub inne miejsce własnego chrztu i odnowi przyrzeczenia chrzcielne w jakiejkolwiek przepisanej formie.

"Wierni (przede wszystkim mniszki żyjące w ścisłej klauzurze), prawdziwie skruszeni, którzy nie mogą uczestniczyć w uroczystych nabożeństwach odprawianych w wyznaczonych dniach ze względu na chorobę lub podeszły wiek, oraz osoby, które sprawują opiekę nad chorymi w szpitalach, hospicjach i innych domach opieki, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, łącząc się myślą i duchem z wiernymi obecnymi na tych nabożeństwach i odmówią we własnym domu lub tam, gdzie się znajdują (jeśli to możliwe, w kaplicy klasztornej, szpitalnej lub innej), Ojcze Nasz i Wyznanie wiary w jakiejkolwiek przepisanej formie oraz inne modlitwy dla uzyskania odpustu Roku Wiary, a także ofiarują Bogu swe cierpienia i trudy życia" – czytamy w dekrecie.

Bp Henryk Tomasik zachęca, by odpusty ofiarować za bliskich zmarłych, a na czas korzystania z darów duchowych Kościoła udziela wszystkim wiernym błogosławieństwa.