Warsztaty z tradycją w tle

kmg

publikacja 07.12.2012 08:47

Muzyka ludowa utrwalona na płycie CD trafi do muzeów etnograficznych, bibliotek, instytucji kultury, instruktorów zespołów ludowych.

Przed gośćmi w opoczyńskim muzeum wystąpiła kapela Juliana Jarzębia Przed gośćmi w opoczyńskim muzeum wystąpiła kapela Juliana Jarzębia
Kapela od lat towarzyszy zespołowi „Opocznianka”
Archiwum muzeum

W Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Zagraj mi muzykancie… Tradycyjna opoczyńska muzyka ludowa”. Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcia finansowego udzieliła też Ceramika Paradyż.

Miłośnicy muzyki ludowej zebrali się w sali wystaw czasowych muzeum i uczestniczyli w warsztatach, które poprowadził etnomuzykolog dr Jan Łuczkowski. Gości powitał dyrektor muzeum Tomasz Łuczkowski. Wśród nich byli przedstawiciele władz samorządowych z zastępcą burmistrza Jarosławem Wiktorowiczem na czele, dyrektorzy i kierownicy instytucji kultury, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Opoczno oraz rodziny muzyków.

Dyrektor wprowadził zebranych w tematykę spotkania i omówił założenia projektu, który objął nagrania muzyki ludowej z końca lat 70. i 80. XX wieku, przechowywane w zbiorach muzeum, w postaci taśm i kaset magnetofonowych.

Warsztaty poprowadził etnomuzykolog dr Jan Łuczkowski   Warsztaty poprowadził etnomuzykolog dr Jan Łuczkowski
Archiwum muzeum
Celem projektu jest zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu opoczyńskiego i przeniesienia nagrań na cyfrowe nośniki dźwięku oraz ich mastering (obróbkę dźwiękową). Wybrane utwory zostały wydane na płycie CD wraz z charakterystyką kontekstu etnograficznego. Pozwoli to na szeroką prezentację muzycznej spuścizny regionu opoczyńskiego.

Dr Jan Łuczkowski, który dokonywał nagrań do tego projektu, mówił o swojej pracy w końcu lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Opowiedział o trudnościach związanych ze sprzętem, swoistej nieufności muzykantów do nagrywającego i współpracy z ludowymi „grajkami”. Wykład dr. Łuczkowskiego miał swoją ilustrację muzyczną. Przed gośćmi zaprezentowały się: kapela Juliana Jarzębia, kapela rodzinna Bińków oraz zespół instruktora Edwarda Rogowskiego.
Kapela akordeonisty Juliana Jarzębia od lat towarzyszy zespołowi „Opocznianka”. Gra w niej znakomity skrzypek Stanisław Ksyta oraz bębnista Marian Pabianek. Kapela rodzinna, współpracująca z „Tramblanką”, zagrała w składzie: Halina Biniek – skrzypce, Kamila Biniek-Kaczorowska – śpiew i bębenek, Radosław Biniek – harmonia, akordeon.  Edward Rogowski, znany w regionie instruktor zespołów ludowych, zagrał z towarzyszeniem śpiewaczek: Grażyny Zięby z zespołu „Niebowianki” z Wincentynowa oraz Eweliny Kiedrzyńskiej, śpiewającej w „Ciebłowianach”. Niespodzianką był występ emerytowanego pułkownika, Romana Wołąnkiewicza, grającego oberki na harmonijce ustnej.  
Płyta CD „Zagraj mi muzykancie… Tradycyjna opoczyńska muzyka ludowa” trafi do muzeów etnograficznych, bibliotek, instytucji kultury, instruktorów zespołów ludowych.