Maria Magdalena pięknieje

Ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 28.12.2012 17:08

Kościół stojący w miejscu najstarszej świątyni Opoczna wraca do pierwotnego blasku.

Cmentarny kościół pw. św. Marii Magdaleny   Cmentarny kościół pw. św. Marii Magdaleny
Jak zaznacza pismo wojewódzkiego konserwatora zabytków: „Jest on istotnym składnikiem dziedzictwa kulturowego miasta”
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
To była Bożonarodzeniowa, a jednocześnie noworoczna wieść, jaką z radością przekazał parafianom proboszcz, ks. kan. Jan Serszyński. Po kilku miesiącach oczekiwań można było zobaczyć odnowione wnętrze cmentarnego kościoła pw. św. Marii Magdaleny, a w nim dwa spośród trzech ołtarzy, które wróciły z pracowni renowacyjnych.

Uprzednio przygotowane i zabezpieczone elementy drewniane zostały pomalowane w kolorach, które były przed remontem. Na tak przygotowanych ścianach rozpoczął się kolejny etap prac polegający na namalowaniu ozdobnych ornamentów, które wnętrzu świątyni nadają niepowtarzalny charakter. Prace nad wnętrzem kościoła prowadzili górale spod Nowego Targu. Ci sami, którzy w ubiegłym roku remontowali zabytkowy kościół z zewnątrz. Joanna Turlińska i Michał Baran nie byli w kościółku – jak się go popularnie nazywa w Opocznie – od kilku lat   Joanna Turlińska i Michał Baran nie byli w kościółku – jak się go popularnie nazywa w Opocznie – od kilku lat
Są pod wrażeniem jak się zmienił i wypiękniał
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
– Odnowiliśmy ściany i strop oraz odtworzyliśmy znajdujące się na nich malowidła. Zrobiliśmy też drewnianą podłogę, taką, jaka kiedyś była w tym kościele – mówi Stanisław Możdżeń, szef ekipy remontowej.

Opoczno rozwinęło się ze wsi monarszej. Pierwotnie lokowane było na prawie średzkim. W XII w. w miejscu dzisiejszego kościoła cmentarnego zbudowany został pierwszy kościół, który za patronkę otrzymał św. Marię Magdalenę. Gdy w 1365 r. Kazimierz Wielki dokonał nowej lokacji miasta na prawie magdeburskim zbudowano nowy kościół, a pierwsza świątynia znalazła się poza murami grodu. 

Szymon Piekarski ma 3,5 roku. Chciał zobaczyć kościół. Na pomysł synka chętnie przystali rodzice, Anna i Radosław   Szymon Piekarski ma 3,5 roku. Chciał zobaczyć kościół. Na pomysł synka chętnie przystali rodzice, Anna i Radosław
Ostatnio byli tu w listopadzie, gdy jeszcze trwały prace. Cieszy ich wygląd wnętrza
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Obecny kościół wybudowany został w XVIII w. Aktualnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej. Usytuowany jest w południowo-wschodniej części cmentarza. Sam cmentarz założony został na początku XIX w.

Przez XIX wiek kościół nie był użytkowany jako obiekt sakralny. Zamieniony został na magazyn wojskowy. Funkcja sakralna przywrócona została na początku XX w. po wykonaniu generalnego remontu. Prace remontowe zostały wykonane także w 1919 r. i 1926 r.

Obiekt zachował czystą zewnętrzną i wewnętrzną formę architektoniczną. Wnętrze nawy jest czteroprzęsłowe z płaskim stropem, ażurową rozetką pośrodku, prezbiterium trójprzęsłowe otwarte całą szerokością na nawę. Stropy nawy i prezbiterium pokryte XX-wieczną polichromią, chór muzyczny z drewnianą balustradą, na którą prowadzą spiralne, drewniane schody. Piotr Kaniewski w kościółku na cmentarzu nie był jakieś 25 lat. Przyszedł teraz z żoną Anna oraz córkami Natalią i Joasią   Piotr Kaniewski w kościółku na cmentarzu nie był jakieś 25 lat. Przyszedł teraz z żoną Anna oraz córkami Natalią i Joasią
Cieszy ich wygląd zewnątrz i wewnątrz świątyni
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Zachowane częściowo późnobarokowe wyposażenie kościoła, m.in. ołtarz główny, wpisane jest do rejestru zabytków ruchomych województwa łódzkiego.

Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Opocznie jest istotnym składnikiem dziedzictwa kulturowego miasta, na trwałe wpisanym w jego historię, świadkiem wiążącym się z jego pierwotną lokacją. Jako miejsce trwającego przez wieki kultu religijnego jest też materialnym świadectwem sakralnej architektury drewnianej, tak ongiś rozpowszechnionej na ziemiach Polski, obecnie znikającej z przyczyny upływającego czasu, iż staje się architekturą narażoną na zniszczenie, należy więc zapewnić jej pełną ochronę poprzez wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych.