Nie mogło nas tam zabraknąć

Krystyna Piotrowska

publikacja 29.01.2013 09:56

– Wokół czuło się atmosferę rozmodlenia – relacjonuje uczestniczka uroczystości pogrzebowych śp. kard. Józefa Glempa.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli ze sztandarem przedstawiciele radomskiego Klubu Inteligencji Katolickiej W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli ze sztandarem przedstawiciele radomskiego Klubu Inteligencji Katolickiej
Trzeci z prawej Krzysztof Starnawski, dalej Urszula Wolszczak-Paluch, Józef Deja i Jan Rejczak
Archiwum Urszuli Wolszczak-Paluch

Wśród pocztów sztandarowych obecnych w warszawskiej archikatedrze podczas uroczystości pogrzebowych śp. kard. Józefa Glempa był poczet radomskiego Klubu Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

– Prymas Józef Glemp jest związany z naszym klubem. W 1984 roku, kiedy chcieliśmy, żeby Klub przyjął imię Prymasa Stefana Wyszyńskiego, potrzebna była zgoda prymasa Glempa. I taką zgodę wtedy otrzymaliśmy – mówi Jan Rejczak, prezes radomskiego KIK.

Dwóch członków KIK należało również do liczącej około trzydziestu osób Prymasowskiej Rady Społecznej. Jan Rejczak był reprezentantem naszej diecezji w pierwszej kadencji Rady, a Krzysztof Starnawski w drugiej. Pierwsza kadencja rozpoczęła się 12 grudnia 1981 roku, w przeddzień wprowadzenia stanu wojennego. – To była okazja, żeby być bliżej Prymasa w tych bardzo trudnych latach. Dlatego też nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego klubu i naszego sztandaru w Warszawie, podczas uroczystości pogrzebowych. To w archikatedrze znajduje się również sarkofag patrona naszego KIK, Stefana Kardynała Wyszyńskiego – dodaje J. Rejczak. W uroczystościach obok Jana Rejczaka z ramienia KIK uczestniczyli Urszula Wolska-Paluch, Krzysztof Starnawski i Józef Deja. – To było dla nas wielkie przeżycie. Wokół czuło się atmosferę rozmodlenia. Mieliśmy też to szczęście, że mogliśmy stać ze sztandarem bardzo blisko ołtarza – dodaje pani Urszula.

Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu powstał wiosną 1981 r. w oparciu o absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego, skupionych wokół ks. infułata Jerzego Banaśkiewicza. Siedzibą klubu jest lokal przy ul. Sienkiewicza 13, udostępniony przez parafię katedralną. Członkowie radomskiego KIK byli inicjatorami powołania Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej, który wyłonił pierwszych posłów i senatorów RP. Wielu członków klubu objęło po wyborach funkcje społeczne i polityczne w administracji rządowej i samorządowej (m.in. wojewodą radomskim został Jan Rejczak).
W okresie dotychczasowej działalności klub wystosował wiele apeli i zajmował stanowiska w ważnych sprawach społecznych. Zgodnie ze statutem, celem klubu jest praca intelektualna i moralna dla kształtowania osobowości ludzkiej i wychowania człowieka świadomego obowiązków indywidualnych i społecznych, praca w zakresie tworzenia, pogłębiania i szerzenia kultury intelektualnej, artystycznej i obyczajowej, przeciwdziałanie społecznym chorobom moralnym, takim jak: chuligaństwo, alkoholizm, rozwydrzenie obyczajowe, nieuczciwość w pracy, kradzieże mienia publicznego itp.