Pomóż wybrać jeden z trzech!

Marta Deka

publikacja 02.04.2013 14:29

Urząd Miejski w Radomiu zaprasza do udziału w sondzie internetowej, w której każdy może wskazać kierunek graficzny dla ostatecznych prac nad Systemem Informacji Miejskiej. Głosować można do 5 kwietnia.

Tak obecnie wygląda jeden z systemów oznakowania ulic w Radomiu Tak obecnie wygląda jeden z systemów oznakowania ulic w Radomiu
Marta Deka/GN

Prace nad koncepcją Systemu Informacji Miejskiej jeszcze trwają. Zakończą się przed wakacjami. SIM – opracowywany przez wrocławską firmę Linia – będzie obejmował między innymi tablice z nazwami ulic, numerami budynków, tablice wskazujące drogę do ważnych obiektów użyteczności publicznej lub konkretnych osiedli. Jego elementami będą również duże tablice informacyjne oraz mniejsze, które pojawią się na urzędach, muzeach czy teatrach. Wykonawca przygotował już trzy wzory projektów plastycznych i technicznych poszczególnych nośników radomskiego Systemu Informacji Miejskiej. Magistrat zachęca do wzięcia udział w sondzie internetowej, której wyniki pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji, który kierunek graficzny wybrać. Na wybrany przez siebie projekt można oddać głos TUTAJ.

Wykonawca przeanalizował istniejące oznakowanie, wyznaczył rodzaje nośników, przygotował wykazy obiektów, które powinny być oznakowane, a także oszacował koszty budowy całego systemu w założonym harmonogramie czasowym. Na początek zalecił wymianę i ujednolicenie informacji o numeracji budynków i tablic z nazwami ulic – stan techniczny tych nośników nie jest najlepszy, ponadto obok siebie funkcjonuje wiele różnych wzorów. Zaproponowano także zamontowanie tablic kierunkowych dla pieszych, obecnie tego typu informacji w mieście prawie nie ma. W dalszej kolejności mogłyby być wymieniane tablice informacji ogólnej, tablice kierunkowe dla kierowców, tak zwane witacze na wlotach do miasta, oznakowanie parków czy informacja przystankowa.

Jeśli radni podejmą decyzję o przystąpieniu do budowy Systemu Informacji Miejskiej, prace ruszyłyby na początku 2014 r. i trwałyby około dziesięciu lat. Tylko oznakowanie ulic nowymi tablicami z nazwami trwałoby około siedmiu lat i byłoby najbardziej kosztownym elementem całego projektu. Prace nad stworzeniem nowoczesnego, a przede wszystkim funkcjonalnego Systemu Informacji Miejskiej stanowią kolejny etap prac związanych m.in. z budowaniem Marki Radom. Szacuje się, że cały radomski System Informacji Miejskiej kosztowałby w zależności od wybranego wariantu od 8 do 11 milionów złotych. Byłby to jednak wydatek rozłożony na kilkanaście lat.

Pomóż wybrać jeden z trzech!   UM w Radomiu Pomóż wybrać jeden z trzech!   UM w Radomiu Pomóż wybrać jeden z trzech!   UM w Radomiu