Czerpiemy z ich mądrości

Krystyna Piotrowska

publikacja 23.04.2013 18:52

Uzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku zamknęło ponad 120-letni okres zaborów. W odrodzonym państwie powstają warunki do wszechstronnego rozwoju kultury.

Pomysłodawcą i współorganizatorem konferencji w Zakrzewie był ks. mgr Wojciech Wojtyła (z prawej) Pomysłodawcą i współorganizatorem konferencji w Zakrzewie był ks. mgr Wojciech Wojtyła (z prawej)
Krystyna Piotrowska/GN

W Gminnym Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Naukowa Doktorantów pt. „Dwudziestolecie Międzywojenne w Kulturze Polskiej”. - To bardzo bogaty i ciągle inspirujący okres, zarówno dla twórców szeroko pojętej kultury, czy to będzie film, czy to będą pisarze, ale też bardzo bogaty od strony filozoficznej. Prężnie rozwijała się filozofia w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a w jakiś sposób z filozofią jesteśmy związani poprzez Wydział Filozofii. Jesteśmy spadkobiercami tych, którzy wtedy tworzyli filozofię. Czerpiemy z ich mądrości i postanowiliśmy troszkę głębiej przyjrzeć się ludziom tamtego czasu w formie naukowej i jednocześnie dostępnej dla szerokiego odbiorcy - wyjaśnia temat konferencji jej pomysłodawca i współorganizator ks. mgr Wojciech Wojtyła. Gości powitali: Zofia Maj i Sławomir Białkowski   Gości powitali: Zofia Maj i Sławomir Białkowski
Krystyna Piotrowska/GN

Większość prelegentów, którzy wzięli udział w konferencji jest związana z Wydziałem Filozofii na KUL w Lublinie, w tym również ks. Wojtyła. Pochodzi z Zakrzewa. Związany jest z miejscowa parafią. Od początku powstania biblioteki współpracuje także z tą placówką. - Zofia Maj, dyrektor biblioteki, bardzo chętnie podjęła się pomocy przy organizacji tej konferencji – dodaje ks. Wojciech. 

Oprócz gości i studentów z Polski na konferencji byli przedstawiciele innych krajów Europejskich, a nawet Australii. Z Lublina przyjechali również studenci z Afryki, USA, Białorusi i Ukrainy, którzy w tym czasie przebywają w Polsce na wymianie studenckiej, w ramach programu KUL.

- Naszej konferencji przyświecały trzy cele. Zapoznanie się z tematyką poprzez sympozjum, którego przedmiotem jest kultura dwudziestolecia międzywojennego. A więc zapoznanie się z postaciami, wydarzeniami, które wtedy miały miejsce. Drugi cel to próba pewnej integracji naszego lokalnego środowiska. Wiele instytucji było zaangażowanych w to spotkanie. Nie tylko doktoranci-prelegenci, ale także biblioteka, szkoła i wiele osób prywatnych. Cel trzeci to próba pokazania naszego środowiska gościom, którzy przybyli do nas z zagranicy - mówił ks. Wojtyła. Uczestnicy konferencji przyjechali z różnych stron świata   Uczestnicy konferencji przyjechali z różnych stron świata
Krystyna Piotrowska/GN

Konferencja składała się z trzech część. Pierwsza dotyczyła postaci i wydarzeń wspomnianego okresu. Druga nosiła tytuł "Dwudziestolecie międzywojenne w muzyce i sztuce", a trzecia dotyczyła wybitnych Polaków w kraju i na emigracji.

Wśród prelegentów byli ks. mgr Marcin Ferdynus (Szczecin, KUL), ks. mgr Marcin Sieńkowski (Ełk, KUL), ks. mgr Andrzej Ryłka (Pińsk, Białoruś), ks. mgr Krzysztof Szebla (Lwów, Ukraina), ks. mgr Wojciech Wojtyła (Radom, KUL), ks. mgr Bartłomiej Krzos (Sandomierz, KUL), ks. mgr Artur Wójtowicz (Sydney, Australia), ks. mgr Krzysztof Jaworowski (Zielona Góra, KUL), mgr Łukasz Cięgotura (Lublin, KUL). Konferencję podsumował mgr Paweł Jamro (Lublin, KUL).

W czasie konferencji odbyła się promocja albumu „Rzeźby Eugeniusza Wojtyły” ze zdjęciami Wojciecha Stana. Album można było kupić, a całkowity dochód z jego sprzedaży został przeznaczony na stypendia dla wybitnie uzdolnionej młodzieży z terenu gminy.

Zaprezentował się także Szwadron Kawalerii 24 Pułku Ułanów. Spotkanie zakończył koncert muzyczny, który poprowadził ks. mgr Krzysztof Szebla (Lwów, Ukraina).

Konferencji towarzyszyła także wystawa fotografii, przygotowana przez miejscową bibliotekę. - Zdjęcia mamy od mieszkańców naszej gminy, a pochodzą one z ich prywatnych zbiorów. Są to między innymi zdjęcia ślubne oraz przedstawiające rodzinne uroczystości. Wszystkie one są pełne uroku i nostalgii - powiedziała Zofia Maj, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie.

Patronat honorowy nad konferencja objął Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew. „Gość Niedzielny” był patronem medialnym tego wydarzenia.