Przed maturą do Czarnej Madonny

Marta Deka

publikacja 24.04.2013 19:18

– Wierzę, wierzę, wierzę – odpowiadali młodzi, podnosząc prawe dłonie, gdy biskup pytał: "Czy wierzysz w Boga, Ojca Wszechmogącego?".

Pielgrzymka była umocnieniem ich wiary Pielgrzymka była umocnieniem ich wiary
Wracali pełni ufności nie tylko w pomyślne zdanie matury, ale też w to, że Bóg ma dla nich wspaniały plan
Marta Deka/GN

– To był bardzo ważny moment w czasie Eucharystii. Głęboko go przeżyliśmy, podobnie, jak słowa biskupa, który w kazaniu powiedział o nadchodzącej maturze, że jest ważna, ale ważniejszą sprawą jest wiara, bo od niej zależy życie wieczne – mówili młodzi.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpoczęła konferencja wygłoszona przez duszpasterzy akademickich – ks. Marka Adamczyka i Arkadiusza Latoska. – „Wiem, komu zaufałem” – te słowa były jej tematem. Mówiliśmy o tym, dlaczego warto zaufać Jezusowi. Podkreślaliśmy, że wybór Pana Jezusa wymaga wytrwałości, wymaga też decyzji. Na zakończenie w osobistej modlitwie oddaliśmy nasze życie Chrystusowi z mocną decyzją, że chcemy za Nim iść i prosiliśmy o błogosławieństwo na ten szczególny czas, w który maturzyści właśnie wchodzą. Zapraszaliśmy też maturzystów, by już jako studenci włączali się w działalność duszpasterstw akademickich – mówi ks. Adamczyk.

Te myśli wracały w każdym z następnych punktów pielgrzymki, zarówno w przemówieniach czy prowadzonych modlitwach, jak i w wielu przeżyciach osobistych, o czym mówili sami uczestnicy.

Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył bp Henryk Tomasik. – Ważny jest moment matury, ale jeszcze ważniejsza jest nasza wieczność. A wieczność nie zależy od matury, ale od wiary. Wiara to źródło mocy, drogowskaz, przewodnik. To gwarancja tego, że będziemy uczestniczyć w tajemnicy zmartwychwstałego Chrystusa – mówił w homilii bp Tomasik.

W diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę wzięły udział niemal 4 tys. młodych. Przyjechali tu ze swoimi duszpasterzami. Towarzyszyli im dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy i katecheci. Obecni byli też Dorota Sokołowska, dyrektor radomskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, oraz wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek.

– Każdego roku organizujemy pielgrzymkę dla maturzystów. Dobrze się składa, że jest ona tuż przed egzaminem dojrzałości. Wszyscy już skończyli szkołę, czeka ich tylko matura. To sprawia, że uczestnicy mogą bardziej skupić się na modlitwie. Pielgrzymkę rozpoczyna konferencja, potem jest wspólna Msza św., Droga Krzyżowa na wałach i nabożeństwo zawierzenia w kaplicy Cudownego Obrazu – mówi ks. Sławomir Adamczyk z Wydziału Katechetycznego radomskiej kurii, główny organizator pielgrzymki.