Jak zachować się podczas burz i ulew?

Marta Deka

publikacja 07.06.2013 12:23

W naszym regionie już wiele miejscowości dotkliwie ucierpiało z powodu wiosennych burz i nawałnic. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przygotowało dla mieszkańców Mazowsza poradnik o tym, jak zachować się podczas intensywnych opadów.

W tym roku szczególnie często nawiedzają nasz region burze z nawałnicami W tym roku szczególnie często nawiedzają nasz region burze z nawałnicami
Marta Deka /GN

Poradnik zawiera kilkanaście punktów. Generalnie chodzi o to, by zabezpieczyć swój dom przed powodzią. Ulewy najlepiej przeczekać w mieszkaniu, a przede wszystkim śledzić w mediach aktualne prognozy, bo one ostrzegają przed groźnymi zjawiskami pogodowymi.

W czasie nawałnic trzeba zamknąć okna i drzwi oraz usunąć z balkonów rzeczy, które mogą zamoknąć lub zostać uszkodzone. Osobom jeżdżącym samochodem zaleca się unikanie tuneli i dróg położonych na obniżonym terenie oraz w pobliżu małych cieków wodnych, gdyż mogą być one zalane.

Każdy, kto widzi zagrożenie, powinien natychmiast zareagować. „Pamiętaj! O wszystkich zdarzeniach mających istotny wpływ dla bezpieczeństwa ludzi informuj straż pożarną. Jeśli zauważysz pojawiającą się wodę w piwnicy sprawdź okna i drzwi. Wyłącz urządzenia elektryczne, gdyż mogą one zostać uszkodzone, a osoby przebywające w ich pobliżu – porażone. Zabezpiecz miejsca przesiąkania czy wlewania się wody, a jeśli sytuacja nadal będzie się pogarszać, poinformuj odpowiednie służby. Jeśli jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji na drodze (np. naruszony przepust, podmyta lub zalana droga, niedziałająca sygnalizacja świetlna, itp.) poinformuj zarządcę drogi lub odpowiednie służby. Jeśli w twoim otoczeniu mieszkają osoby starsze i samotne sprawdź czy zabezpieczyły siebie i swój dom oraz czy nie potrzebują pomocy” – czytamy w poradniku.

Telefony alarmowe:

Numer alarmowy – 112

Pogotowie ratunkowe – 999

Straż Pożarna – 998

Policja – 997

Pogotowie gazowe – 992

Pogotowie energetyczne – 991

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 987

Straż miejska– 986

Infolinia Telekomunikacji Polskiej – 801 505 505