Rytm wolnych serc

Marta Deka

publikacja 22.06.2013 22:53

Były występy niepełnosprawnych artystów i konkursowy przegląd. Uczestnicy zapoznali się też z akcją policji "Profilaktyka a Ty".

Życie wolne od uzależnień promowali uczestnicy marszu, którzy później wzięli udział w festiwalu Życie wolne od uzależnień promowali uczestnicy marszu, którzy później wzięli udział w festiwalu
Marta Deka /GN

Już po raz szósty przy sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej odbył się Integracyjny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Muzyką do nieba”. Najpierw swe umiejętności zaprezentowały osoby niepełnosprawne. Potem odbyła się część konkursowa. Rywalizowało ponad 20 podmiotów: soliści, schole, zespoły. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Julia Wiśnios ze Skarżyska-Kamiennej, najlepszym gimnazjalistą okazał się Michał Bojczuk również ze Skarżyska-Kamiennej, a w kategorii zespół zwyciężyła grupa Jesus Crew z parafii Zwiastowania NMP w Nowym Kazanowie. Na zakończenie  wystąpili: Darek Bernatek, Arkadio i Skaldowie.

W trakcie konkursowych przesłuchań na plac przy sanktuarium dotarł marsz, w którym uczestniczyli podopieczni skarżyskich placówek: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych oraz Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych. Nieśli transparenty promujące życie bez uzależnień i agresji. ”Miej otwarte oczy”, ”Nie krzycz, przytul!”, ”Doceń swoje dziecko” – to tylko niektóre z nich. Włączyli się tym samym w ogólnopolską akcję ”Profilaktyka a TY”, promującą modę na życie bez uzależnień. Zorganizowała ją Komenda Główna Policji. – Włączamy się w tę akcję po raz pierwszy. Chcemy pokazać, że jesteśmy przeciwni uzależnieniom, nałogom, przemocy i agresji. Jest z nami młodzież, która te hasła również propaguje. Będziemy w naszym mieście podejmować twórcze działania. To nie będzie roznoszenie ulotek, ale raczej udział młodzieży w warsztatach profilaktycznych. Niestety, ulotki nie przyniosły efektu. Mamy coraz więcej młodzieży uzależnionej, coraz większy problem z agresją, z przemocą. Mówimy ”nie” tej przemocy, agresji. Życie bez uzależnień jest o niebo lepsze – mówi Marzena Kuś z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych, która ze sceny odczytała odezwę do wszystkich pokoleń, grup zawodowych i społecznych. ”Wykonajmy przez 60 sekund wspólny gest na rynkach i placach miast i miasteczek, wielkich aglomeracji i maleńkich wsi – każdy na miarę swoich możliwości – razem – we wspólnocie obywatelskiej i społecznej – w tym samym czasie w całym kraju – 22 czerwca 2013 roku punktualnie o godz. 16.00. Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm wolnych serc. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo” – czytamy w odezwie podpisanej w imieniu społeczności PaT przez insp. Grzegorza Jacha, pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego.