Mamy najniższe wydatki

rk

publikacja 24.07.2013 19:43

Radom ma najniższe w Polsce - wśród miast grodzkich - wydatki bieżące na administrację. Ranking przeprowadzony został przez pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota".

Gmach Urzędu Miejskiego w Radomiu. Widok od strony ul. Żeromskiego Gmach Urzędu Miejskiego w Radomiu. Widok od strony ul. Żeromskiego
Krystyna Piotrowska /GN

Jak podaje Ryszarda Kitowska z Zespołu Informacji Prasowej i Publicznej Kancelarii Prezydenta w Radomiu, Radom znajduje się na pierwszym miejscu wśród miast grodzkich pod względem najniższych wydatków bieżących na administrację.

– To zasługa konsekwentnych działań mających na celu zminimalizowanie obciążenia kasy publicznej koniecznymi wydatkami na funkcjonowanie urzędu i jednostek organizacyjnych – mówi Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, podkreślając przede wszystkim dużą świadomość konieczności oszczędzania na wydatkach i wspólny wysiłek wszystkich pracowników. – Ma tu duże znaczenie planowanie i realizacja wspólnych zakupów, by przypomnieć chociażby wspólne zamówienie dotyczące energii elektrycznej, które przyniosło nam wielomilionowe oszczędności – dodaje Czajkowski.

Skromne koszty urzędowe to nasza tradycja. Ranking „Wspólnoty” prowadzony jest od 2000 roku. Na przestrzeni tych lat zawsze plasujemy się w ścisłej czołówce, a pierwsze miejsce zajmujemy już po raz trzeci (poprzednio: w 2000 i 2002 roku). Przed rokiem zajmowaliśmy drugie miejsce w kraju, przed dwoma laty – trzecie, jeszcze wcześniej, przez kilka lat z rzędu – piąte.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydatki bieżące z budżetu miasta na administrację w Radomiu wyniosły w 2012 roku 200,57 zł.

Co ciekawe, w Toruniu – mieście, z którym Radom często jest zestawiany, chociaż jest miastem wojewódzkim, w odróżnieniu od grodzkiego Radomia – przypadające na jednego mieszkańca wydatki na administrację są odrobinę, ale jednak wyższe i wynoszą 201,91 zł.

Metoda obliczania rankingu jest identyczna jak w roku ubiegłym. Pod uwagę zostały wzięte wszystkie wydatki bieżące na w dziale klasyfikacji budżetowej „administracja publiczna”, z wyjątkiem wydatków na remonty bieżące. Twórcy rankingu stoją bowiem na stanowisku, że wydatki remontowe mają incydentalny charakter i zaburzają wartość wskaźnika, który ma obrazować drogość lub taniość codziennego funkcjonowania urzędów – czytamy w tygodniku „Wspólnota”.

TAGI: