Pan Kanapka pomoże

Marta Deka

publikacja 01.09.2013 20:18

Podczas Święta Chleba ruszyła kampania społeczna "Dieta kanapkowa smaczna i zdrowa". Teraz piekarze chcą ją rozpropagować w szkołach.

Pan Kanapka zachęcał do jedzenia zdrowego pieczywa Pan Kanapka zachęcał do jedzenia zdrowego pieczywa
Marta Deka /GN

Święto Chleba co roku przyciąga do radomskiego skansenu tłumy gości. Uczestniczą w nim całe rodziny. Tak było też tym razem. Impreza odbyła się po raz piętnasty, piąty raz miała charakter ogólnopolski.

Spotkanie w Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęła Msza św. w intencji piekarzy, młynarzy i rolników, której w amfiteatrze przewodniczył bp Henryk Tomasik. Po oficjalnych przemówieniach i pasowaniu na ucznia I klasy radomskiego Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich, rozstrzygnięto konkurs na "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy" i "Dobry Chleb". Podczas jubileuszowego święta prezes Cechu Piekarzy w Radomiu Jarosław Gajda wręczał podziękowania i statuetki. Jedną z nich otrzymała Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu, na terenie którego od 2000 r. odbywa się Święto Chleba. – Zostałam nagrodzona Kluczem św. Kazimierza. Otrzymałam go za wieloletnią współpracę przy organizacji tego święta. Jestem bardzo szczęśliwa, ale ten Klucz to nie tylko nagroda dla mnie. To przede wszystkim nagroda dla moich pracowników, którzy w trudzie pracują kilka miesięcy, aby to święto wyglądało tak dostojnie jak dzisiaj – powiedziała.

W tym roku impreza miała nieco inny charakter. Jej organizatorzy postawili na edukację. Stąd kampania społeczna "Dieta kanapkowa smaczna i zdrowa". – Robimy to z troski o młode pokolenie. Chcemy zachęcać dzieci i młodzież do zmiany nawyków żywieniowych. Pomagał nam będzie w tym Pan Kanapka, bajkowa postać, którą stworzyliśmy na potrzeby kampanii – mówi Jarosław Gajda. – Chcemy edukować też rodziców. Oni powinni mieć świadomość, czym karmią dzieci, bo to będzie miało wpływ później na ich całe życie. A kanapka jest dużo zdrowsza od chipsów, czy batoników, które dzieci jedzą na przerwie w szkole. Ma mnóstwo mikroelementów, witamin i błonnika – dodaje.

Organizatorzy tego dnia przygotowali mnóstwo atrakcji. Do tańca na dechach przygrywały ludowe kapele. Można było oglądać maszyny rolnicze i pokazy prac polowych. Uwagę zwiedzających przyciągały kiermasze ludowe i regionalna kuchnia. Tradycyjnie największe kolejki ustawiały się do stoisk z pieczywem. Na scenie amfiteatru wystąpiły zespoły: Pieśni i Tańca "Ziemia Żywiecka", Wszyscy Byliśmy Harcerzami i CREE.