Co robić, gdy czai się przemoc?

Ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 06.11.2013 11:44

W Opocznie odbyło się seminarium poświęcone problemowi zagrożenia konfliktami z prawem wśród dzieci i młodzieży.

Spotkanie z pedagogami rozpoczął wykład Anny Marii Wesołowskiej Spotkanie z pedagogami rozpoczął wykład Anny Marii Wesołowskiej
Ks. Zbigniew Niemirski /GN

Wykład na temat „Jak uchronić dzieci przed konfliktami z prawem” wygłosiła Anna Maria Wesołowska, znana nie tylko z telewizyjnego serialu z gatunku court show „Sędzia Anna Wesołowska”, ale też osoba, która prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci, świadków i ofiar przestępstw oraz z dużym pozytywnym skutkiem wcielała pomysł uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej.

Postęp cywilizacyjny - oprócz oczywistych udogodnień - niesie też ze sobą coraz to nowe niebezpieczeństwa. A wszystkie one zdają się mieć jeden wspólny mianownik: przemoc.

Gość debaty nie kryła radości i wzruszenia, gdy Natalia Badura (z lewej) i Zofia Piotrowska zaśpiewały dla niej piosenkę „Anna Maria”   Gość debaty nie kryła radości i wzruszenia, gdy Natalia Badura (z lewej) i Zofia Piotrowska zaśpiewały dla niej piosenkę „Anna Maria”
Do występu przygotowała je Jolanta Mastalerz
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
- Przemoc, niestety, obecna jest w życiu naszych dzieci i młodzieży w bardzo wielu obszarach, w domu, rodzinie, w grupie rówieśniczej, w cyberprzestrzeni, w publikatorach. Co więcej, musimy sobie zdawać sobie sprawę, że obecność przemocy to także realne niebezpieczeństwo konfliktów z prawem – mówi Anna Pręcikowska-Skoczylas, doradca metodyczny Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach, główna organizatorka sesji, którą przy gotował też Zespół Szkół Samorządowych nr 3, gdzie pani Anna jest wicedyrektorem oraz Komenda Powiatowa Policji w Opocznie.

- Temat konferencji jest także pokłosiem tego, że ubiegły rok został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rokiem bezpiecznej szkoły – wyjaśnia pani Anna. No i w tym kontekście zaproszenie z wykładem Anny Marii Wesołowskiej było strzałem w dziesiątkę.

Pani sędzia przed południe spotkała się z dwoma grupami uczniów, najpierw z młodszymi z klas II-V, a potem z klas VI i gimnazjalistów. Natomiast po południu w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury spotkali się nauczyciele i wychowawcy kilku opoczyńskich szkół oraz goście z Rawy Mazowieckiej.

Po debacie odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział ludzie na co dzień związani z pracą wychowawczą, formacyjną i dbający o bezpieczeństwo. Mówiono o zagrożeniu jakie wychowankom niesie alkohol, narkotyki, dopalacze, złe grupy rówieśnicze, świat Internetu i inne.

A podpowiedzi i ostateczne wnioski, co robić, by młodzi nie popadali w konflikty z prawem, można opisać dwoma obszarami troski. Ten pierwszy to kwestia autentycznej bliskości i czasu ofiarowywanego dzieciom i młodzieży przez dorosłych, przede wszystkim przez rodziców. Ten drugi to świadomość, że skuteczne wychowanie nie powstanie bez harmonijnej współpracy wszystkich środowisk, które uczą i wychowują.

Oprócz pedagogów, na sali obecni byli też przedstawiciele władz miasta i powiatu   Oprócz pedagogów, na sali obecni byli też przedstawiciele władz miasta i powiatu
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
- Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom panelu. A byli to: Anna Maria Wesołowska, Aspirant Andrzej Chrobot z Komendy Powiatowej Policji, Marta Duch - pedagog szkolny w ZSS nr 3 w Opocznie, Ewa Grad - psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opocznie i przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Wiesława Kurowska - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Jolanta Milczarek-Stanik - sekretarz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ks. Zbigniew Niemirski – wykładowca WSD w Radomiu i redaktor „Gościa Niedzielnego”, aspirant Barbara Stępień - rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, Justyna Stępień - rzecznik praw ucznia w ZSS nr 3 w Opocznie, Anna Wijata ze straży miejskiej, Justyna Wójcik z Ośrodka Pomocy Społecznej, zajmująca się sprawami Niebieskich Kart i Bernard Ziółkowski p.o. kierownika  z Ośrodka Pomocy Społecznej – mówi Anna Pręcikowska-Skoczylas.

Uczestnicy panelu   Uczestnicy panelu
Ks. Zbigniew Niemirski /GN