Republika Radomska

Krystyna Piotrowska

publikacja 08.11.2013 21:26

Tradycyjnie już społeczność VI LO im. Jana Kochanowskiego zaprosiła mieszkańców Radomia do udziału w Marszu Wolności. W tym roku odbył się on po raz 9., pod hasłem "Dla Ojczyzny".

W Radomiu gościli i wygłosili krótkie przemówienia naczelnik Józef Piłsudski (Adam Wasilewski) i Ignacy Paderewski (Rafał Błędowski) W Radomiu gościli i wygłosili krótkie przemówienia naczelnik Józef Piłsudski (Adam Wasilewski) i Ignacy Paderewski (Rafał Błędowski)
Krystyna Piotrowska /GN

Uroczystości dla uczczenia 95. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły pod pomnikiem Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego, naprzeciwko Urzędu Miejskiego.

Marszowi towarzyszyła inscenizacja historyczna. Był to przyjazd naczelnika Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego. – Po raz kolejny przypominamy te same wydarzenia w bardzo podobny sposób – zwieszając flagi z tego charakterystycznego balkonu, gdzie swoją siedzibę miał gubernator Kwiatkowski, ostatni szef sztabu wojsk austro-wegierskich, które okupowały Radom. Kształtowanie świadomości historycznej to nie jest taka prosta sprawa. To nie może być jedna akcja, jednorazowy zryw, o którym na drugi dzień nie będziemy pamiętać.  O historycznych wydarzeniach opowiadał dr Adam Duszyk   O historycznych wydarzeniach opowiadał dr Adam Duszyk
Krystyna Piotrowska /GN
Dlatego wspominanie o Republice Radomskiej stało się naszym priorytetem, naszą misją. Kiedy kończyła się pierwsza wojna światowa, na ziemiach polskich powstawały różne ośrodki władzy: w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Cieszynie, Lublinie. W Radomiu 2 listopada powstała Republika Radomska. W nocy poprzedzającej ten dzień ukonstytuował się w mieszkaniu Jana Wigury Komitet Pięciu i zorganizował nasze małe, autonomiczne, suwerenne, niezależne Państwo Radom. To państwo przetrwało sześć dni. Po sześciu dniach, 8 listopada 1918 roku, Republika Radomska podporządkowała się Rządowi Lubelskiemu – mówił historyk z VI LO Adam Duszyk.

Na placu przed pomnikiem poczty sztandarowe ustawione były obok dużych rozmiarów zdjęcia z marszałkiem Józefem Piłsudskim i Ignacym Paderewskim.

– Na tym zdjęciu widzimy dwa symbole wolnej Polski. Mamy dwa typy patriotyzmu w naszym kraju. Patriotyzm walki, który jest symbolizowany przez Józefa Piłsudskiego, tej zbrojnej, romantycznej walki o niepodległość. Ignacy Paderewski symbolizuje ten drugi patriotyzm. Patriotyzm pracy. Te dwa rodzaje patriotyzmu są nam dzisiaj bardzo potrzebne. Przy okazji takich świąt pamiętamy o patriotyzmie walki, zapominamy o patriotyzmie pracy, który był tak samo ważny. Wszystko zbudowaliśmy sami. Nikt nam, Polakom, tego na złotej tacy nie podarował.  Tak samo, jak potrafimy walczyć, potrafimy budować – wyjaśniał A. Duszyk.

Po raz pierwszy zaprezentowała się grupa rekonstrukcyjna Ochotnicza Legia Kobiet, której członkinie wystąpiły w mundurach obrończyń Lwowa   Po raz pierwszy zaprezentowała się grupa rekonstrukcyjna Ochotnicza Legia Kobiet, której członkinie wystąpiły w mundurach obrończyń Lwowa
Krystyna Piotrowska /GN
Marszowi towarzyszyła inscenizacja historyczna. Był to przyjazd bryczką wtedy jeszcze naczelnika Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego w asyście ułanów. Inscenizację historyczną przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kochanowskiego. W postać naczelnika wcielił się polonista, były wicedyrektor VI LO Adam Wasilewski, a w postać Ignacego Paderewskiego – nauczyciel informatyki Rafał Błędowski. Uczniowie z grupy rekonstrukcyjnej ubrani byli w stroje legionistów. Po raz pierwszy w grupie tej zaprezentowała się Ochotnicza Legia Kobiet, której członkinie wystąpiły w mundurach obrończyń Lwowa.

Z kolei na krótki przegląd pieśni patriotycznych zaprosili uczniowie z Zespołu Szkół Muzycznych. Sprzed pomnika J. Kochanowskiego uczestnicy marszu przeszli przed pomnik Czynu Legionowego. Tam złożono kwiaty.

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej w mundurach legionistów   Członkowie grupy rekonstrukcyjnej w mundurach legionistów
Krystyna Piotrowska /GN
Uczniowie nieśli kilkadziesiąt flag   Uczniowie nieśli kilkadziesiąt flag
Krystyna Piotrowska /GN