W barwach biało-czerwonych

Krystyna Piotrowska

publikacja 11.11.2013 18:44

To jedno z najważniejszych świąt dla naszego narodu, ale i wyjątkowo radosne również w historii Radomia.

W obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyły dzieci. To z pewnością dobra prognoza dla przyszłości naszego kraju W obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyły dzieci. To z pewnością dobra prognoza dla przyszłości naszego kraju
Krystyna Piotrowska /GN

95. rocznicę odzyskania niepodległości świętowano we wszystkich miejscowościach naszej diecezji. Podczas Mszy św. modlono się w intencji Ojczyzny i za tych, którzy oddali życie, aby Polska mogła powrócić na mapę świata. Pod pomnikami i miejscami pamięci składano kwiaty, zapalano znicze. Młodzież zapraszała na patriotyczne akademie. Śpiewano powstańcze pieśni.

Przed południem z radomskiego Rynku po raz pierwszy wyruszył Bieg Wolności. Nie było numerów startowych i każdy bez względu na wiek mógł w nim wziąć udział. Bo tu nie chodziło o rywalizację. Organizator biegu Tadeusz Kraska ze Stowarzyszenia „Biegiem Radom” prosił tylko o stroje białe lub czerwone. To dlatego, żeby uczestnicy biegnąc tworzyli pochód w kształcie flagi. Bieg odbył się na symbolicznym dystansie 1918 metrów. Zawodnicy po opuszczeniu Rynku pobiegli przed gmach Corazziego i wrócili do miejsca startu. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy dyplom.

Nie tylko w Radomiu, bo i w Białobrzegach po raz pierwszy wystartował I Białobrzeski Bieg Niepodległości. Tam uczestnicy biegu wyruszyli sprzed kościoła. Bp Henryk Tomasik w radomskiej katedrze przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny   Bp Henryk Tomasik w radomskiej katedrze przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny
ks. Stanisław Piekielnik
Główne uroczystości w Radomiu rozpoczęły się uroczystą Sumą sprawowaną w katedrze w intencji Ojczyzny, z udziałem władz miasta, wojska i służb mundurowych. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. – Dzisiaj dziękujemy za odzyskanie wolności, dziękujemy za ludzi, którzy pracowali nad tym wielki dziełem tworzenia Ojczyzny – mówił ordynariusz.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz pod pomnik Czynu Legionów. Tam po przemówieniu prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka nastąpiło wręczenie medali za zasługi dla obronności kraju, a także nadanie medali za opiekę nad miejscami walk i męczeństwa. Jako pierwszy do odznaczenia wystąpił sztandar Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego. Nadwiślańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego nadano Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, za opiekę nad miejscami walki i męczeństwa.

Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymali: Marian Banasik, Paweł Dycht, Stanisław Faber, Tomasz Jacewicz. Srebrne Medale Miejsc Pamięci Narodowej otrzymali: Tomasz Sot, Andrzej Wójtowicz, Kamil Cholewa. W uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczpospolitej Polskiej nadano srebrne Medale dla Obronności Kraju: Józefowi Bakule, Rafałowi Czajkowskiemu, Andrzejowi Kosztowniakowi, Marii Majdzie, Elżbiecie Wędzonce.

 Na Mszy św. w katedrze grupa młodzieży uczestniczyła ubrana w stroje z epoki   Na Mszy św. w katedrze grupa młodzieży uczestniczyła ubrana w stroje z epoki
ks. Stanisław Piekielnik
Kolejnym punktem uroczystości był Apel Poległych, a po nim oddano salwę honorową. Następnie, bardzo liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem Czynu Legionów.

Świętowano także w Resursie Obywatelskiej gdzie polskie tradycyjne melodie wykonał zespół  Frument Project. Z kolei swoich sił w śpiewaniu pieśni patriotycznych można było spróbować w „Łaźni” przy ul. Żeromskiego. W programie tego spotkania było też otwarcie wystawy „Roman Dmowski 1864–1939” oraz recital Katarzyny Bochyńskiej – Wojdył (sopran) z akompaniamentem Karola Sionka (fortepian).

W Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu Święto Odzyskania Niepodległości zostanie uczczone koncertem muzyki polskiej w wykonaniu nauczycieli i uczniów. Muzyka polskich kompozytorów zabrzmi 12 listopada, we wtorek, w Sali Koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego przy ulicy 25 Czerwca 70. Początek koncertu o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Przed startem Biegu Wolności wypuszczono w niebo dziesiątki białych i czerwonych balonów   Przed startem Biegu Wolności wypuszczono w niebo dziesiątki białych i czerwonych balonów
Krystyna Piotrowska /GN