W ciszy i bliskości

Marta Deka

publikacja 17.11.2013 14:34

Wspólnota z Taizé w tym roku Europejskie Spotkanie Młodych organizuje w Strasbourgu. Zapisywać się można do 8 grudnia. Kto chęć wyjazdu zgłosi do końca listopada, otrzyma zniżkę.

Do wyjazdu zachęca Beata Majewska Do wyjazdu zachęca Beata Majewska
- Spakuj swój plecak, nie bój się Boga i wyrusz przed siebie - mówi
Marta Deka /GN

Strasbourg leży na granicy Alzacji i Badenii. Spotkanie odbędzie się od 28 grudnia br. do 1 stycznia 2014 r. Młodych będą gościły w swych domach miejscowe rodziny.

- Wyjazd na spotkanie Taizé jest przede wszystkim świetną przygodą i wspaniałym doświadczeniem. Co roku odbywa się w innym europejskim mieście. W ciągu tych kilku dni na każdym kroku można spotkać młodych ludzi z wielu krajów. Z pozoru tak wiele nas różni - język, przyzwyczajenia, często kolor skóry, niejednokrotnie wyznanie (spotkania mają charakter ekumeniczny), a jednak okazuje się, że kierują nami te same ideały - mówi Katarzyna Dziedzic. - Wspaniale poczuć się częścią takiej ogromnej wspólnoty! Europejskie Spotkania Młodzieży to festiwal radości płynącej z wiary. W każdym wagonie metra czy podmiejskiego pociągu, w każdym autobusie i na każdym skrzyżowaniu można spotkać grupkę rozśpiewanych i roztańczonych chrześcijan. A wieczorem, na modlitewnych spotkaniach prowadzonych przez braci z Taizé, gdy wszystkie światła są przygaszone, w ciszy, można zwyczajnie być z Bogiem. I w tej bliskości powiedzieć Mu, o czym tylko chcemy - dodaje.

W czasie tych kilku dni młodzi uczestniczą w panelach dyskusyjnych, warsztatach, mają też czas na zwiedzanie miasta. Razem przeżywają Sylwestra i witają Nowy Rok. Zazwyczaj o 23.00 rozpoczyna się modlitwa o pokój na świecie. O północy wszyscy składają sobie życzenia w różnych językach, a potem rozpoczyna się "Święto narodów", czyli grupy z poszczególnych krajów prezentują program przybliżający ich zwyczaje i tradycję.

Beata Majewska w spotkaniach młodych uczestniczy już od sześciu lat. Organizuje wyjazd do Strasburga z Duszpasterstwa Akademickiego. - Ten wyjazd traktuję jako podsumowanie całego mojego roku duchowego. Tam jestem w stanie najbardziej się skupić. Jeżdżę, by się otworzyć, by spotkać Chrystusa w drugim człowieku. Bardzo istotne są momenty ciszy podczas modlitwy. Wtedy najbardziej można siebie wysłuchać - mówi i zaprasza młodych do wspólnego świętowania: - Jeśli nie wiesz, co zrobić ze swoim czasem po świętach Bożego Narodzenia, czujesz większą potrzebę, niż spędzenie sylwestra tylko na zabawie, po prostu spakuj swój plecak, nie bój się Boga i wyrusz przed siebie.

Zapisy na Europejskie Spotkanie Młodych prowadzone są w Radomiu i Tomaszowie Mazowieckim do 8 grudnia. Całkowity koszt wyjazdu to 300 zł + 55 euro (przy zapisie po 30 listopada koszt wzrasta do 350 zł). W spotkaniu mogą wziąć udział osoby w wieku od 16 do 35 lat. W drodze do Strasburga będzie zwiedzanie Pragi. Chętni za dopłatą 100 zł i 100 euro mogą wyjechać na 4-dniową wycieczkę do Paryża.

W naszej diecezji można przygotowywać się do wyjazdu i zapisywać w punktach u osób wyznaczonych przez wspólnotę z Taizé.

- Duszpasterstwo Akademickie (Radom, ul. Górnicza 2). Spotkania w poniedziałki o 19.00. Kontakt: Beata Majewska, tel. 509 536 606, e-mail: da-radom@wp.pl.

- Parafia Matki Bożej Bolesnej (Radom, ul. Radosna 1). Spotkania w piątki o 19.00. Kontakt: ks. Gabriel Marciniak, tel. 509 926 161, e-mail: parafiambb@parafiambb.pl.

- Dom Zakonny Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia (Radom, ul. Zgodna 6). Spotkania w piątki o 19.00. Kontakt: Michał, tel. 606 305 549, e-mail: taize@cfic.pl.