Choć nie szata zdobi człowieka...

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 09.12.2013 15:01

Sutanna to raczej wyróżnik, który u jednych budzi szacunek, a u innych niechęć lub wręcz agresję. Zawsze jednak, będąc nieobojętna, jest jakimś zobowiązaniem do świadectwa.

Po raz pierwszy pod komżą sutanna Po raz pierwszy pod komżą sutanna
ks. Zbigniew Niemirski /GN

- Przez całe życie dużo, dużo częściej moja sutanna budziła szacunek, choć bywało, że ktoś zachował się niekulturalnie, ale to były naprawdę wyjątki. Za tak zwanej komuny nawet partyjni, oczywiście, gdy nikt ich nie słyszał, kłaniali się i mówili: ”Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” - opowiada jeden z księży seniorów mieszkających w seminarium.

Sutanna jest powszechnie uznawanym zewnętrznym znakiem przynależności do stanu duchownego. Stąd obłóczyny, czyli poświęcenie i oficjalne pozwolenie na jej noszenie przez alumnów III roku, było w tym dniu najważniejszym ceremoniałem. Obok niego jeden z alumnów IV roku otrzymał posługę lektora, a klerycy z V roku zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i kapłaństwa.

Celebracji przewodniczył bp Adam Odzimek, który w homilii, powołując się na nauczenie papieża Franciszka, wskazał na trzy wymiary powołania. Pierwszy to fakt bycia powołanym przez Boga. Drugim jest cel tego powołania - wezwanie do głoszenia Ewangelii, a trzecim - wezwanie do krzewienia kultury spotkania.

W uroczystości wraz ze społecznością seminaryjną wzięły udział rodziny kleryków oraz ich duszpasterze. - Jestem bardzo dumna, że mój brat jest alumnem. Byłam dziś bardzo wzruszona, gdy zobaczyłam go w gronie tych, którzy tak bardzo zbliżyli się do święceń. Codziennie się za niego modlę - mówiła siostra jednego z nich, chcąc jednocześnie zachować anonimowość.

Z kolei na obłóczyny Mateusza Nowaka przyjechał Michał, jego brat bliźniak. - Od przedszkola do matury byliśmy zawsze razem. Tak samo myśleliśmy o studiach. Ale Mateusz podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium. Ta wieść zaskoczyła mnie, ale też i ucieszyła. Ja podjąłem inne studia, a brat przygotowuje się do kapłaństwa. Na różnych drogach realizujemy nasze powołania i to jest piękne - mówił.

Alumni promowani do lektoratu oraz kandydatury do święceń   Alumni promowani do lektoratu oraz kandydatury do święceń
Zdjęcie zostało wykonane w kaplicy seminaryjnej
ks. Zbigniew Niemirski /GN

Do grona kandydatów do święceń zostali zaliczeni: Łukasz Baranowski, Karol Borkowicz, Patryk Hrostek, Konrad Kapcia, Dawid Karaś, Paweł Kaszuba, Karol Kostecki, Kamil Kowalski, Wojciech Kuropieska, Tomasz Nobis, Wojciech Pawłowski, Maciej Szymański i Adam Ślusarczyk. Posługę lektora otrzymał Adrian Kwieciński.

Alumni, którzy zostali obłóczeni   Alumni, którzy zostali obłóczeni
Siedzą bp Adam Odzimek i członkowie zarządu WSD
ks. Zbigniew Niemirski /GN

Sutanny założyli: Jakub Byzdra, Mateusz Czernik, Krzysztof Kołtunowicz, Rafał Kosowski, Paweł Męcina, Mateusz Nowak i Sylwester Podgórski.