Dzień Pokutny kapłanów

Ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 28.02.2014 21:35

Zanim rozpoczną się wielkopostne rekolekcje, a tutaj także spowiedzi, ci, którzy będą siadać w konfesjonałach, chcieli sami jako pierwsi pojednać się z Bogiem.

Ławki seminaryjnej kaplicy wypełnili księża, którzy przyjechali na Dzień Pokutny z całej diecezji. Ławki seminaryjnej kaplicy wypełnili księża, którzy przyjechali na Dzień Pokutny z całej diecezji.
Ks. Zbigniew Niemirski /GN

Podczas spotkania pamiętano także o modlitwie w intencji Ukrainy. - Łączymy się dzisiaj z całą Polską modląca się w intencji narodu ukraińskiego, który przeżywa trudne chwile. Będziemy w intencji Ukrainy zanosili nasze modlitwy błagalne - mówił, witając przybyłych kapłanów bp Henryk Tomasik.

- Przyjmuję ten Dzień Pokutny jako preludium przed Wielkim Postem. Żeby później w ciągu Wielkiego Postu móc służyć ludziom i coś dać wiernym, do których nas Pan Bóg posyła, trzeba samemu się napełnić. Przecież i Salomon z pustego nie naleje. Liczę że Pan Bóg da swego Ducha na ten czas. Jest też prawdą, że jak się dobrze przeżyje czas Wielkiego Postu, dobrze przeżyje się też Uroczystość Zmartwychwstania. A przecież my wszyscy jesteśmy ludźmi zmierzającymi do zmartwychwstania - mówił ks. prał. Jan Niziołek, ojciec duchowny księży naszej diecezji.

Konferencje wygłosił o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap, prorektor KUL   Konferencje wygłosił o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap, prorektor KUL
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Dzień Pokutny poprowadził o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap, prorektor KUL. W głoszonych konferencjach podjął tematykę sakramentu pokuty - najpierw w życiu księdza, a potem jako istotnej posługi duszpasterskiej.

- Ja nie tylko spowiadam innych, ale sam też się spowiadam. Stąd ważne jest to, jak ja sam przeżywam ten sakrament i czym on jest w moim życiu - mówił ks. Paweł Krasiński, neoprezbiter pracujący jako wikariusz w Goździe Starym.

Bp Henryk Tomasik zwracał uwagę na potrzebę odnowienia ducha misyjnego i postawy służby: - W czasie wizyty ad limina papież Franciszek przypomniał o naszej misji mówiąc: „W posłudze kapłańskiej światło świadectwa może być przyćmione, ukryte pod korcem, jeśli zabraknie ducha misyjnego. Potrzeba ciągłego nawrócenia misyjnego. Trzeba, żeby słuchać i iść do tych, którzy oczekują na dobrą nowinę Chrystusa”. Podczas tego spotkania ojciec święty przypomniał też słowa bł. Jana Pawła II skierowane do kapłanów, alumnów, zakonników: „Od nas wszystkich oczekuje się, abyśmy byli wierni wobec wzoru jaki nam zostawił Jezus Chrystus. Abyśmy byli dla drugich, a jeśli mamy, abyśmy mieli dla drugich, tym bardziej, że jeśli coś mamy, mamy od drugich”.

 

Istotnym momentem Dnia Pokutnego był rachunek sumienia i możliwość przystąpienia do sakramentu pojednania   Istotnym momentem Dnia Pokutnego był rachunek sumienia i możliwość przystąpienia do sakramentu pojednania
Ks. Zbigniew Niemirski /GN