Giganci dobroczynności

Krystyna Piotrowska /GN

publikacja 07.04.2014 21:25

Podczas tej uroczystości prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak powiedział, że organizacje pozarządowe decydują o sile miasta, a w Radomiu jest ich niemal 600.

Zwycięzcy i nominowani z honorowymi gośćmi gali w Resursie Obywatelskiej Zwycięzcy i nominowani z honorowymi gośćmi gali w Resursie Obywatelskiej
Krystyna Piotrowska /GN

W Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska podczas uroczystej gali wręczano nagrody i wyróżnienia w kategoriach „Dobre Praktyki 2013”, „Dobroczyńca Roku 2013” oraz „Darczyńca Roku 2013”. Konkurs Radom Obywatelski rozstrzygany był po raz drugi, ale jego obecny kształt zaczerpnięto z dotychczasowych praktyk samorządu w dziedzinie nagradzania za ważne i cenne inicjatywy oraz postawy społeczne. Gościem specjalnym gali była znana i lubiana aktorka Ewa Ziętek.

Jak powiedział prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, organizacje pozarządowe przybierają różne formy i postaci. One decydują o sile naszego miasta. Radom to prawie 600 organizacji pozarządowych. – Ktoś powiedział przy mnie, że Radom jest mekką organizacji pozarządowych. To ciężka praca was i tych, którzy współpracują z wami – mówił.

Laureatem w kategorii „Dobre Praktyki 2013” zostało Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Radomiu, które zgłosiło do konkursu projekt Kampania Informacyjno-Edukacyjna „Symfonia serc”. Polega on na propagowaniu i szerzeniu informacji na temat SM i informowaniu o problemach, jakie dotykają chorych i ich rodziny. Nagrodę odebrała Eleonora Rozmańska, prezes Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Radomiu.

W tej kategorii Kapituła Konkursu przyznała również dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Caritas Diecezji Radomskiej i Radomskie Stowarzyszenie „Pomocne Dłonie”.

Organizacje nominowane w kategorii „Dobre Praktyki 2013” to: Akademicki Związek Sportowy Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Technicznych, Automobilklub Radomski, Caritas Diecezji Radomskiej, Olimpiady Specjalne Polska-Mazowiecka Sekcja „TĘCZA I” Radom, Parlament Młodzieży Miasta Radomia, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Radomiu, Radomskie Stowarzyszenie „Pomocne Dłonie”, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”, Stowarzyszenie Rozwoju Regionu Radomskiego, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Radomiu.

W kategorii „Dobroczyńca Roku” poszukuje się zwykłych ludzi, którzy w codziennym życiu bezinteresownie pomagają innym. Włączają się w działalność społeczną i promują ideę wzajemnej pomocy i aktywności obywatelskiej. To wyróżnienie ma charakter prestiżowy. Dobroczyńca Roku jest nagradzany statuetką i tytułem Dobroczyńca Roku, którym może się posługiwać przez najbliższy rok. Ten zaszczytny tytuł został przyznany Jadwidze Tworzowskiej, działającej na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Zarząd Oddziału Rejonowego w Radomiu.

Osoby nominowane w kategorii „Dobroczyńca Roku 2013”: Teresa Dzikowiecka, Mieszko Makowski, Maria Nowatorska-Lewocka, Jolanta Pilecka, Anna Słopiecka, Tomasz Suwalski, Jadwiga Tworzowska, Teresa Urban.

W kategorii „Darczyńca Roku” nagradzane są także firmy czy przedsiębiorstwa, które nie zapominają o najbardziej potrzebujących mieszkańcach Radomia i wspierają organizacje pozarządowe, a także zwykłych ludzi. I tu najwyższa lokata ma znaczenie prestiżowe, a nagroda to statuetka i dyplom oraz prawo używania tytułu „Darczyńca Roku”. Laureatem w tej kategorii zostało  AIG Lincoln Polska Spółka z.o.o.

Osoby prawne nominowane w kategorii „Darczyńca Roku 2013”: Cukiernia Adam Słupek, AIG/Lincoln Polska Spółka z o.o., Okręgowa Izba Aptekarska Delegatura w Radomiu, Zakłady Automatyki Kombud S.A.

– W Radomiu jest bardzo dużo organizacji, które są ukierunkowane na różnoraką pomoc. To jest wielka wartość Radomia, ogromny potencjał dobra, które tworzy nową rzeczywistość. To jest jedna z najpiękniejszych wizytówek Radomia – mówił, gratulując zwycięzcom i nominowanym, bp Henryk Tomasik.