Dwa lata przygotowań, formacji i pracy

Marta Deka

publikacja 22.04.2014 18:59

Przed spotkaniem młodych z papieżem Franciszkiem w Krakowie w naszej diecezji będzie gościło około 5 tysięcy pielgrzymów.

Julia Ziółko (z lewej) i Anna Katarzyna Pastuszka zachęcają młodych diecezjan do włączenia się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Julia Ziółko (z lewej) i Anna Katarzyna Pastuszka zachęcają młodych diecezjan do włączenia się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży
Marta Deka /GN

Julia Ziółko z parafii Wierzbica i Anna Katarzyna Pastuszka z parafii MB Różańcowej w Bielisze zaangażowane są w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji. Obie były w Rzymie, kiedy Brazylijczycy przekazywali Polakom symbole ŚDM - krzyż i ikonę Matki Bożej. - Pielgrzymka była niezwykła, ponieważ tworzyło ją sto osób z całej Polski, ludzie ze wszystkich diecezji, w tym także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego i ordynariatu polowego - wyjaśnia Julia. Z tej setki wybrano 25 osób, które podczas Mszy św. na Placu św. Piotra bezpośrednio odebrały krzyż i ikonę. Wśród nich była Julia. - Cała Eucharystia to piękne doświadczenie. Potem wielka radość, kiedy odbieraliśmy symbole ŚDM. Zapisze mi się na długo w pamięci. Śpiewy, modlitwa pod krzyżem trwały jeszcze długo po zakończeniu Eucharystii. To pokazało, że wszyscy bardzo czekaliśmy na te symbole, ponieważ one są takim oficjalnym otwarciem Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Nie ma się co oszukiwać, one już się zaczęły. Jan Paweł II mówił, że Światowe Dni Młodzieży to nie jest tylko tydzień, kiedy przyjeżdżają młodzi z całego świata, ale to są dwa lata przygotowań, formacji i pracy w kraju, który gości młodych - opowiada.

Ważnym punktem pielgrzymki było też spotkanie w Sassone di Ciampino. - Tam była konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele ponad 100 państw. Po Eucharystii polska delegacja prezentowała się w strojach ludowych i historycznych. My z Julią wystąpiłyśmy w strojach opoczyńskich. Mieliśmy też chwilę na rozmowy indywidualne z delegatami z innych krajów. To są ludzie zaangażowani w pracę z młodzieżą i organizowali już Światowe Dni Młodzieży u siebie - mówi Anna.

Papież Franciszek powiedział młodym Polakom: „Przygotujcie dobrze Światowe Dni Młodzieży”. - Bardziej można by rozumieć to zdanie jako „Przygotujcie się dobrze do ŚDM” - wyjaśnia Anna.

Julia Ziółko odpowiedzialna jest za sekcję formacyjno-modlitewną. W niektórych parafiach już odbywają się raz w miesiącu spotkania formacyjne ściśle połączone z orędziem papieża Franciszka na ŚDM. - Zachęcam, by wszystkie parafie organizowały takie spotkania. Materiały przygotowane przez centralne biuro ŚDM są na stronie internetowej „Czat ze Słowem” - mówi.

Anna Katarzyna Pastuszka odpowiada za promocję idei Światowych Dni Młodzieży. - Naszym zadaniem jest stworzenie materiałów, które będą promowały ideę ŚDM. Mamy już stronę internetową, a na niej klip promujący naszą diecezję (tutaj) - mówi. - Nasza diecezja chce przyjąć ok. 5 tys. pielgrzymów. Jeszcze nie wiadomo, skąd będą. Teraz musimy skoncentrować się na informacji, które parafie chcą ich przyjąć - dodaje.

Julia i Anna zachęcają młodych diecezjan do włączenia się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. - Serdecznie zapraszam wszystkich młodych ludzi do tego, żeby te dwa lata wykorzystali jak najpełniej. To jest okazja, by się poznali, spotkali i wymieniali doświadczeniami. I to jest też duża szansa na to, by się duchowo formowali, by ich życie duchowe nabierało pełniejszych kształtów. Zachęcamy też, by młodzi zaangażowali się w przygotowania. Mamy różne sekcje. Bardzo potrzebujemy rąk do pracy - mówi Julia. - Światowe Dni Młodzieży są jak góra lodowa. Te siedem dni, które będą w 2016 r. w Krakowie, to jest tylko sam wierzchołek. A dwa lata przygotowań to jest to, co mamy pod wodą. Ale to jest właśnie cały trzon ŚDM. Jeśli dobrze siebie i innych przygotowujemy do spotkania w Krakowie, tym piękniej będziemy mogli je przeżyć. Trzeba jak najpełniej wykorzystać ten czas - dodaje Anna.