Rośnie nam konkurencja

Krystyna Piotrowska

publikacja 28.05.2014 22:23

Sami szukali interesujących tematów, opracowywali je i przedstawiali w najciekawszy dla siebie sposób. Ich zaangażowanie zostało bardzo wysoko ocenione.

Finaliści XXII Międzygimnazjalnego Konkursu Dziennikarskiego. Od prawej: Eliza Moerke, Filip Starzomski, Weronika Kaca i Natalia Zięba Finaliści XXII Międzygimnazjalnego Konkursu Dziennikarskiego. Od prawej: Eliza Moerke, Filip Starzomski, Weronika Kaca i Natalia Zięba
Krystyna Piotrowska /GN

Celem Międzygimnazjalnego Konkursu Dziennikarskiego, organizowanego przez PG Nr 5 w Radomiu, jest rozwijanie pasji dziennikarskich i zainteresowań młodzieży środkami masowego przekazu, rozróżniane publicystycznych gatunków prasowych, radiowych i telewizyjnych oraz odkrycie talentów dziennikarskich. Konkurs odbył się już po raz 22.

Organizatorkami tej edycji konkursu były: Halina Twardosz-Bobryk, Emilia Romanowska, Agnieszka Górka i Anna Michnicka. Tradycyjnie patronat nad dziennikarskimi zmaganiami objął Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu. Z 35 uczniów z radomskich szkół do finału zakwalifikowało się dziesięć osób. Jury, w którym zasiadali radomscy dziennikarze( Elżbieta Warchoł – Radio Plus Radom, Aleksandra Jabłonka – serwis cozadzień.pl, Daria Kurys – radomnews.pl oraz Krzysztof Czaban – redaktor naczelny internetowej telewizji Zebrra TV. Gościem honorowym był dziennikarz senior Jerzy Madejski, redaktor naczelny „Gazety Radomskiej”) oceniało ich prezentacje dotyczące Radomia. Tu liczyła się również pomysłowość i kreatywność młodych ludzi.

Jury po dość długiej naradzie przyznało kolejno: miejsce pierwsze dla Elizy Moerke z PG nr 8 (opiekun – Eliza Klamut), drugie miejsce Weronice Kacy z PG nr 3 (opiekun – Monika Kuc), trzecie Natalii Ziębie z PG Nr 10 (opiekun – Barbara Cichy). Przyznano także wyróżnienie, które przypadło Filipowi Starzomskiemu z Europejskiego Gimnazjum Językowego (opiekun – Beata Opałka).

Zmagania kolegów ubiegających się o miano najlepszego dziennikarza oceniało także młodzieżowe jury złożone z dziennikarzy szkolnej gazety w PG Nr 5 – „Radomskiej Piątki”. Oni również najlepiej ocenili to, co zaprezentowała Eliza Moerke.

Anna Michnicka od pięciu lat organizuje Miedzygimnazjalny Konkurs Dziennikarski. – Co rok jest wysoki poziom. Co rok mamy nowych adeptów sztuki dziennikarskiej i bardzo cieszymy się tym zainteresowaniem. Liczymy na to, że w przyszłym roku również dopisze nam frekwencja – mówi

Po odniesionym sukcesie na pytania dziennikarzy odpowiadała laureatka pierwszego miejsca 22. edycji konkursu Eliza Moerke. Eliza w roku ubiegłym w konkursie zajęła miejsce drugie. – W tym roku więcej się przygotowywałam. Bardzo się cieszę, że zostałam doceniona, bo dziennikarstwo to jest moja wielka pasja. Tu mogłam się wykazać ze wszystkich trzech stron – prasa, radio, telewizja. To jest też taki sprawdzian mojego opanowania stresu, no i mam nadzieję, że wszystkich zainteresowałam tym, co mówiłam, bo to jest w dziennikarstwie najważniejsze – powiedziała. Eliza swoje zawodowe plany łączy oczywiście z dziennikarstwem, i to wojennym.

Konkursowi przyświecało motto: „Do tego, żeby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem” – Ryszard Kapuściński (1932–2007).