W trosce o zdrowie

Krystyna Piotrowska

publikacja 09.06.2014 22:53

Już po raz piąty odbyła się ta ekologiczno-zdrowotna impreza. Jej organizatorzy przygotowali dla mieszkańców Radomia szereg atrakcji i niespodzianek.

Młodzi finaliści jednego z konkursów ekologicznych Młodzi finaliści jednego z konkursów ekologicznych
Krystyna Piotrowska /GN

Każdy znalazł coś dla siebie. Najmłodsi mogli pobawić się z klaunami i dostać od nich balonowe zwierzaczki. Na scenie uczniowie z różnych szkół prezentowali między innymi stroje przygotowane z surowców wtórnych. Był to swoisty pokaz mody. Modele i modelki prezentowali się w strojach na przykład z butelek, makulatury, plastikowych torebek czy rurek do napojów. Można było wziąć udział w konkursie ekologicznym. Ci, którzy znali poprawną odpowiedź, zabierali ze sobą ciekawe i cenne nagrody. Każdy, kto przyniósł określoną ilość aluminiowych puszek, szklanych opakowań, plastikowych butelek, baterii lub niepotrzebny sprzęt gospodarstwa domowego, otrzymywał kupony upoważniające do udziale w loterii fantowej.

Jednym z lekarzy, u których można było uzyskać poradę medyczną, była Lucyna Wiśniewska, lekarz neurolog   Jednym z lekarzy, u których można było uzyskać poradę medyczną, była Lucyna Wiśniewska, lekarz neurolog
Krystyna Piotrowska /GN
Druga część festynu miała na celu propagowanie zdrowia i zdrowego trybu życia. – Organizatorem części ekologicznej jest „Radkom”. Stowarzyszenie Inicjatywa jest głównym organizatorem części zdrowotnej pikniku. Postanowiliśmy połączyć te pikniki, ponieważ od ekologicznego sposobu odżywiania się, od trybu życia w dużym stopniu zależy nasze zdrowie. Są z nami, jak co roku, nasi partnerzy: Stacja Pogotowia Ratunkowego, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lasy Państwowe, Zespół Szkół Medycznych, Stowarzyszenie Amazonek, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, którą mam przyjemność reprezentować. Są panie z oświaty zdrowotnej, epidemiologii. Mamy różne ulotki, przybliżamy zainteresowanym osobom zakres naszej działalności, jak również, jakie badania można ewentualnie, w razie potrzeby, u nas zrobić. Jak zapobiegać chorobom, jak się przed wieloma z nich zabezpieczyć. Tu mówimy również o szczepieniach – mówi Lucyna Wiśniewska, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa i dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

Osoby zainteresowane mogły skorzystać z konsultacji i porad specjalistów: kardiologa, ginekologa, internisty, neurologa, lekarza pediatry, stomatologa – można było zrobić przegląd jamy ustnej. Był magister rehabilitacji i przedstawiciele poradni uzależnień. – Teraz mamy do czynienia z różnymi rodzajami uzależnień, nie tylko od alkoholu, tytoniu, narkotyków czy tak zwanych dopalaczy, ale również uzależnienie od komputera, od gier hazardowych. Nawet od pracy możemy być uzależnieni – mówi pani Lucyna.

Goście festynu najchętniej korzystali z punktów, w których pielęgniarki wykonywały pomiar cukru we krwi, spirometrię i pomiar ciśnienia tętniczego.

Oczywiście wszystkie konsultacje, porady i badania wykonywane były bezpłatnie.

Na zakończenie festynu Straż Pożarna zaprezentowała samochód strażacki z wysięgnikiem, z drabiną. Był też pokaz, jak w sytuacjach pożaru i zagrożenia życia strażacy ratują ludzi.

Fizjoterapeuta Paweł Moskwa miał pełne ręce roboty   Fizjoterapeuta Paweł Moskwa miał pełne ręce roboty
Krystyna Piotrowska /GN
W punkcie SANEPID-u można było na przykład uzyskać wszystkie informacje na temat szczepionek   W punkcie SANEPID-u można było na przykład uzyskać wszystkie informacje na temat szczepionek
Krystyna Piotrowska /GN