Festyn na początek jubileuszu

Marta Deka

publikacja 16.06.2014 14:31

Radomska parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus obchodzi w tym roku 75-lecie powstania. Jubileuszowe obchody rozpoczął festyn rodzinny, zakończą je misje parafialne.

Popatrzeć na życie parafii z innej perspektywy - bezcenne! Popatrzeć na życie parafii z innej perspektywy - bezcenne!
Marta Deka /GN

- Dla naszej wspólnoty parafialnej rok 2014 jest podwójnie jubileuszowy. W tym roku obchodzimy 75. rocznicę utworzenia parafii oraz 50. rocznicę konsekracji kościoła parafialnego. Jubileusz pragniemy przeżywać wspólnie na różne sposoby. Będziemy próbować dzielić się naszą radością i dotrzeć do wszystkich mieszkańców naszej parafii i zaproponować im wspólne świętowanie - mówi proboszcz ks. kan. Zbigniew Gaczyński.

Jubileuszowe obchody rozpoczęli bardzo radośnie - od parafialnego festynu rodzinnego, którego organizatorem był Parafialny Zespół Caritas. Odbył się pod hasłem "Wakacje pełne uśmiechu". Dochód z festynu przeznaczony będzie na dofinansowanie letniego wypoczynku w Stegnach nad morzem dzieci i młodzieży. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. - Występują dzieci ze szkół z terenu naszej parafii. Przygotowaliśmy liczne konkursy, w których biorą udział całe rodziny, a dotyczą one Radomia, parafii i świętych. Oprócz stanowisk kulinarnych, są stanowiska do zabaw dla dzieci i rozwijania talentów. Są ciasta, które upiekły parafianki, młodzież z oazy, ministranci i schola smażą frytki, hot-dogi i zapiekanki. Dużym zainteresowaniem cieszy się loteria fantowa - każdy los wygrywa, a główną nagrodą jest rower górski - mówi opiekun Parafialnego Zespołu Caritas ks. Aureliusz Bociarski.

W ramach przygotowania do głównych uroczystości jubileuszowych, które odbędą się 1 października raz w miesiącu w kościele odbywać się będą koncerty. Podczas pierwszego z nich wystąpił kwartet "Molto Bene", który wykonał m.in.: Ave Maria F.Schuberta, Largo J.F. Haendla, czy G.P. Telemana fragmenty suity Don Quichotte. Kwartetowi towarzyszyła znakomita śpiewaczka Monika Świostek. Również raz w miesiącu w parafialnej świątyni przybliżane będą sylwetki byłych proboszczów. Już  22 czerwca o 19.00 sylwetkę pierwszego proboszcza ks. kan. Andrzeja Łukasika, twórcy parafii i budowniczego kościoła przybliży ks. Bartłomiej Wink, student KUL.

Parafię pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus erygował 1 stycznia 1939 r. bp Jan Kanty Lorek. Kościół powstał w latach 1938-1965 staraniem ks. Andrzeja Łukasika. Świątynię konsekrował 4 października 1964 r. bp Piotr Gołębiowski. Jest uważana za przykład jednego z najciekawszych rozwiązań architektonicznych w budownictwie sakralnym okresu dwudziestolecia międzywojennego, umiejętnie łączy tradycyjną bryłę z nowoczesną architekturą.

Patronem medialnym jest Gość Niedzielny.