Powiedzieli „nie” komunistycznej władzy

Ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 25.06.2014 22:25

”Solidarność”, kierując się słowami św. Jana Pawła II, że są pomniki pychy i pomniki serc, proponuje inicjatywę pomnika serc - domu weterana dla bohaterów czerwca 1976 r. Tam bohaterowie robotniczego protestu sprzed 38 lat mogliby godnie spędzić resztę swojego życia. Zróbmy to razem: Radom, Płock i Ursus - apelował Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący zarządu regionu Ziemia Radomska NSZZ ”Solidarność”.

Na uroczystości wyjątkowo liczbie stawiły się poczty sztandarowe Na uroczystości wyjątkowo liczbie stawiły się poczty sztandarowe
ks. Zbigniew Niemirski /GN

Ten apel był odpowiedzią na kolejne propozycje budowy pomnika w miejscu istniejącego dziś tzw. pomnika kamienia, upamiętniającego protest radomskich robotników z czerwca 1976 r. W tym miejscu każdego 25. czerwca sprawowana jest Msza św., a tę tradycję Radom zawdzięcza bp. Edwardowi Materskiemu. Tutaj 4 czerwca 1991 modlił się Jan Paweł II. To miejsce odwiedzili prezydenci Lech Wałęsa, Ryszard Kaczorowski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski. Tu byli premierzy Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz i Jarosław Kaczyński.

Tegorocznej celebrze przewodniczył bp Henryk Tomasik. Pasterz Kościoła radomskiego przypomniał w homilii historyczne tło wydarzeń sprzed 38 lat, złożył hołd tym, którzy oddali życie i tym, którzy ponieśli na sobie wielorakie prześladowania. Wpisał także tamte wydarzenia w krąg zadań na nasze dziś. - Nasza ojczyzna stoi przed wieloma problemami. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Ale najbardziej podstawowym pozostaje sprawa porządku moralnego. Ten ład jest fundamentem życia człowieka i społeczeństwa. Dlatego Polska woła dziś nade wszystko o ludzi sumienia. To słowa wypowiedziane w 1995 r. przez ojca świętego Jana Pawła II w Skoczowie. One nie tracą swej aktualności. Tym bardziej potrzeba wielkiej modlitwy o naszą przemianę, o wierność prawu Bożemu i wierność sprawiedliwości społecznej. Św. Jan Paweł II jest pięknym przewodnikiem po drogach odnowy moralnej - mówił bp Henryk. Przypominając także prawdę o wyższości prawa Bożego nad prawem ludzkim, bp Tomasik odwołał się do orędzia proroka Izajasza, który wieścił: „Biada prawodawcom ustaw bezbożnych i tym, co ustanowili przepisy krzywdzące, aby słabych odepchnąć od sprawiedliwości i wyzuć z prawa biednych mego ludu; by wdowy uczynić swoim łupem i by móc ograbiać sieroty!”.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się przed południem w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Miała tam miejsce promocja komiksu Przemysława Ochni "Radomski Czerwiec '76". Jest to ilustrowany opis wydarzeń, jakie rozegrały się w czerwcu 1976 r. w Radomiu. Na kilkuset planszach Przemysław Ochnia pokazał najbardziej dramatyczne momenty protestu, począwszy od strajku w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu, przez walki na ulicach miasta, po pomoc, jaką represjonowanym robotnikom udzielali działacze Komitetu Obrony Robotników. Wydarzenia te czytelnik śledzi przez pryzmat losów postaci historycznych (np. Janusza Prokopiaka, I sekretarza KW PZPR w Radomiu, Mariana Mozgawy, komendanta wojewódzkiego MO w Radomiu, gen. Bogusława Stachury, szefa sztabu operacji "LATO 76") oraz zwykłych radomian reprezentowanych przez rodzinę pracowników "Waltera". Wydawnictwo uzupełnia dodatek historyczny przygotowany przez pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN – dr. Pawła Sasankę i Arkadiusza Kutkowskiego.

Mszy św. przy pomniku protestu z czerwca 1976 r. przewodniczył bp Henryk Tomasik   Mszy św. przy pomniku protestu z czerwca 1976 r. przewodniczył bp Henryk Tomasik
ks. Zbigniew Niemirski /GN